Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Thread: Lada NIVA - uglavnom po gradu malo van grada ???

  1. #1
    Member KGB's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Дорћол
    Posts
    49

    Arrow Lada NIVA - uglavnom po gradu malo van grada ???

    pozdrav svima , vase misljenje o ovom auticu .... ( objektivno- bez predrasuda)
    konkretno 1.7 i sa multipoitnt injection 2005-2007 god za 4500-5000 eur ???

  2. #2
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,691

    Default

    Isključivo ako ugradiš plin, ali da krenemo redom.

    Ćale vozi Nivu već 6. godinu zaredom, plinčuga, 1.7, karburator. S obzirom da ćeš primarno da je voziš po gradu, a pomalo na otvorenom putu - gde je totalna katastrofa, a nisi spomenuo nikakav off-road, prvo te pitam šta će ti Niva? Sviđa ti se cela ta priča isključivo estetski, pretpostavljam?

    Često je vozim, ali je ne volim. Zašto je vozim često? Zato što mi je žao da se ćale cima kad ide negde van grada, pa mu dam Stilo zbog klime, bezbednosti i svega ostalog. Ima neviđeno tvrdo kvačilo, grozan upravljač, odličan birač menjača, ali i loš menjač kome ubrzo crkne 5. brzina. Ti je popraviš, ona posle nekog vremena opet crkne. Auto je užasno bučan, svaki njegov podsistem je bučan, gume, diferencijali naročito, ventilator unutra. I u svim ostalim ergonomskim aspektima se jasno vidi da je u pitanju namensko vozilo, i šta god da mu uradiš, ono je u osnovi to, od toga ne možeš pobeći. Sedište je, za divno čudo, odlično, i uopšte položaj vozača je dosta dobar.

    Moje skromno mišljenje je da 5000€ možeš mnogo pametnije da utrošiš za vožnju po gradu, uz manje muke oko održavanja, da uzmeš pouzdanije vozilo koje pri eksploataciji ne uništava bubne opne.

    Jedini put kad mi je Niva izmamila osmeh su prošlogodišnji skijaški vikendi na Kopu, i to samo što sam se zahebavao po parkinzima i skakutao preko gomilica snega. S obzirom da je u pitanju turističko zimovalište, svuda kuda sam regularno prolazio i sa Nivom, prolazim i sa Stilom, uz dobre zimske gume. Zapravo, otkad vozim auto, nikad nisam imao potrebu ni lance da stavljam, i u poprilično teškim situacijama sam uspeo da pokrenem auto.

    Sa tom razlikom da je zaustavljanje Nive po snegu, ako nemaš znanja - katastrofa. Autić zahteva znanje, ima primarno zadnji pogon, potpomognut prednjim kad treba, kočnice zaboravi - isključivo kombinacija redukcije, poželjno sa međugasovima na strmoj zaleđenoj nizbrdici i kočenja motorom, a sve naopako u odnosu na prednju vuču. Odličan autić za zabavu po bespućima.

    Razmisli još jednom koliko ćeš stvari morati da žrtvuješ zarad imidža i "jeep tripa".

  3. #3
    Member KGB's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Дорћол
    Posts
    49

    Default

    hvala na iskrenom pogledu na nivu ...
    da sviđa mi se džip fazon - znam da obavezno mora plin, ali većina polovnih već dolazi sa plinom osim poneka mlađa sa multipoint injection...

    e sad da odgovorim kako sam došao do ideje za NIVU :
    već 10 meseci ( od kad sam prodao 323 82-god ) vrtim oglase i gledam kola u potrazi za Å¡to mlađim autom ( koji se ne krade),
    i Å¡to jeftinijim za održavanje sa ograničenim budžetom sa max 5000e
    ( auto mora biti 500e jeftiniji jer će me alarm, lk, i prenos taman izaći toliko)
    Japanci polovni i matori mnogo dobro drže cenu, a oni koji ne drže oni su neki extremi tipa dihatsu ili neki manje uvoženi modeli kod nas, zatim sam naišao na male francuze 106-twingo koji em su ženski em su suviše mali, onda su došli na red punto 1,3 mtj 2004-05, ali svi su bili vanovi i nabili min 180 000km,
    a naši bajni placevi ih prodaju kao 93 000 i uglavnom nemaju klimu, abs,
    i samo 2 airbega, slična je situacija i sa 206 1,4 hdi ...
    dakle Å¡to mlađi 2003> , jeftin za održavanje, umeren potroÅ¡ač ...

    ps: kolika je REALNA potroÅ¡nja plina na nivi tvog ćaleta u gradu ???

  4. #4
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,691

    Default

    Na otvorenom troši oko 13 ja mislim, ne mogu da se setim, grad sigurno malo više. Ne znam koliki rezervoar ima, mogu da ga pitam, ali znam da dolivam plin na svakih 300km.

    Imaš sasvim okej budžet, ja bih strpljivo lovio Puntića dizela, ne mora svaki da bude loš. Možeš slobodno i 1.2 benzinac, takođe vrlo ekonomičan motor. Sigurno ćeš bez plina imati manje troškove goriva nego sa Nivom na plin.

  5. #5
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,534

    Default

    Uh, ja da nisam rob luksuzu bih tako rado vozio Nivu iskljucivo po gradu. Parkiras gde i kako hoces, ivicnjaci i lezeci panduri nisu problem, a u slucaju cukanja drugi uvek prodju losije nego ti.

    Mene je u petak lupila neka zenska odpozadi, navodno joj dete sa zadnje klupe skrenulo paznju i pljas. Vozis Nivu, lepo montiras kuku - i zaboravis na sve to.

    Jedino sto je problem sto se Nive kradu. Znam za nekoliko vlasnika koji su ostali bez svojih Niva.

    Ukratko, ja bih je rado vozio kao gradsko vozilo.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  6. #6
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,668

    Default

    Uze mi Zmaj reč iz usta Å¡to se tiče čukanja i parkiranja. Takođe ostali vozači čim vide nivu postaju oprezniji
    Å*to se tiče gasa, odmah računaj na troÅ¡ak od nekih 600€ poÅ¡to je multipoint treba da se stavi sekvent plin, da OK može i venturi ali to jednostavno neće biti to poÅ¡to se taj motor uzda u elektroniku sa senzora a venturi će to dosta poremetiti. JoÅ¡ da dodam da ako ćeÅ¡ voziti tako ko Å¡to kažeÅ¡, taj odnos na i van puta, obavezno stavi točkove od vitare/samurai/Jimmny paÅ¡u gotovo idealno samo treba skinuti onaj poklopac na ladinoj glavčini poÅ¡to je centralna rupa na felni za vitaru manja za tačno tih 1-2mm debljine poklopca. Ako baÅ¡ oćeÅ¡ da budeÅ¡ faca čuo sam da isto paÅ¡u 16" od kie Sorento
    Naravno neke čestite gume za meÅ¡ovitu vožnju se podrazumevaju, taman ćeÅ¡ malo da povećaÅ¡ udobnost i smanjiÅ¡ buku.

    Mada možeš i da odeš u offroad krajnost i da napraviš nešto ovakvo


    He who loses control, loses.

  7. #7
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,808

    Default

    Jel ovaj video portugalski? Koliko je ruzan jezik, strasno! Lada niva je ok!
    "What we're dealing with here is a complete lack of respect for the law."

    Sheriff Buford T. Justice

  8. #8
    Member KGB's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Дорћол
    Posts
    49

    Default

    Nikad nisam čuo da kradu NIVE - osim onih novih koje likovi ostave bez alarma i neke meh zaštite ( lekciju sa lopovima sam prošao vrlo rano jer su ćaletov kadet krali 7 puta ( 5 puta klinci dok ne potroše rezervoar) ) tako da svaki moj auto ima i jedno i drugo...
    Svakako planiram neke izmene- kao bolje gume i eventualno rol bar ako odlučim da ću duže zadržati NIVU...
    Upravo su mi ta mala čukanja jedan od glavnih razloga za NIVU jer mi je 323 bila izubijana baš tuđim krivicama i glupačama na parkingu, a svaka sitnica me izađe min 50 eur zbog met farbe...

    Vaša preporuka starija karburatorka ili mlađa injektorka ???
    i ako znate neke stvarne probleme ( osim neudobnosti, lošeg imidža , itd) ??

  9. #9
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,808

    Default

    Evo problema, verovali ili ne izuzetno losa antikorozivna zastita! Ko bi rekao za rusko terensko vozilo!? Mi smo imali u firmi par komada, sve su bile bele boje i posle godinu dana sve su pustile rdju na spojevima kod krila, na vratima ispod prozora i slicno!
    "What we're dealing with here is a complete lack of respect for the law."

    Sheriff Buford T. Justice

  10. #10
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,691

    Default

    Ovo iznad napisano je jedna od bitnijih stvari koje sam zaboravio da napišem. Ne izgleda kao da će da se raspadne kao stari Kadeti recimo, ali narušava estetiku ozbiljno.

    Mislim da to generalno ne važi za Nivu, nego za ove što nama isporuče. Ista priča je i sa Alekom svojevremeno. Isporučivali su ih potpuno bez zaštite! Samo farba na lim, a na spojevima lepljiva traka, pa preko toga farba. Katastrofa. Pomenuti Moskviči su mnogo gore izgledali posle par godina od Nive. Prosto se začudim kad vidim neki u saobraćaju i dan danas, a tu i tamo ih stvarno vidim. Sa druge strane, starih Niva ima koliko hoćeš i u komadu su.

    Šta znam, zdrav razum je poprilično protiv Nive kao gradskog auta. Ergonomija je jednostavno daleko od aktuelnih kriterijuma gradskog auta i bojim se da će početna euforija, posebno sad u letnjim vrućinama u gradu, brzo da prođe.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •