PDA

View Full Version : Aparati za gašenje požara.

bruyoni
27th October 2008, 20:00
Elem, kako vi stojite sa ovom, i dalje neobaveznom, opremom u autu? pošto sam se nakon posmatranja jednog nemilog događaja u svatovima kada se jednom Audiju zapalio motorni prostor (sva sreća niko nije povređen ali će tip čiji je Audiju će morati dobro da odreši kesu za opravku) i kad sam, kao i većina prisutnih, mogao biti samo nemi posmatrač dao sam se u razmišljanje i potragu za aparatom za gašenje požara kojim bi opremio auta. Ovako ovlaš tragajući po interwebu sam naišao da bi automobili trebali (znači nije obavezno ko u nekim drugim zemljama) biti opremljeni aparatima za gašenje požara pod stalnim pritiskom sa oznakom S1 ili S2 (ima još i S3, S6... ali su oni većeg kapaciteta i koriste se u kamionima i autobusima) S1 je snabdeven sa 1kg praha i ima domet od 6m i prazni se za 8 sekundi dok S2 u sebi ima 2kg praha domet od 8m a i prazni se za 10s. OK domet me nešto ne impresionira mnogo, ipak se sve dešava u okolini jer ako moram da stojim 5m od auta koji gori nekako mislim da je tu sva triča gotova, ali 2kg je 2kg i predpostavljam da daju veću slobodu u manevrisanju.
Ono što me najviše interesuje je, pored toga gde se mogu naći kršteni aparati domaćih proizvođača sa svim atestima i uputstvom (pošto proizvođači koje sam našao na netu ne govore gde se njihovi proizvodi mogu kupiti :confused: ) , koje su dimenzije S1 i S2 ili makar neka slika gde S1 i S2 stoje jedno pored drugog pa da se uporedi razlika u veličini.
Takođe ako imate neka iskustva sa kupovinom, upotrebom na kolima, određenim proizvođačima slobodno recite. Ja sam naučio da koristim aprate u školi, ali nastavnici nisu pokazali preveliko razumevanje za tu aktivnost, kasnije sam na obuci pokupio neka znanja kako pristupiti plamenu ali nisam imao, da kažemo sva sreća, priliku da u ozbiljnoj situaciji oprobam stečene veštine.

Heinz
27th October 2008, 21:07
Na jednom drugom forumu čovek koji radi sa tim aparatima je preporučio S1 za kola. S2 nema svrhe, što S1 ne ugasi neće ni S2. Prodaje se po megamarketima 100%.

nidza
27th October 2008, 21:30
Uzmi aparat sa manometrom, jer se on ne održava i ne proverava. Doklegod je kazaljka u zelenom polju, on je u funkciji.

Inače, iako imam PP aparat u autu - vrlo česti kvarovi instalacije od kojih gekne požar su u instalacijama, ili iza instrument table, gde, čak i sa PP aparatom, možeš samo da gledaš... :(

Mada, realno, kod novijih kola bi verovatnoća za požar trebalo da bude svedena na minimum. Mene lično nervira što na novim kolima ni akumulatoru ne može da se priđe tako lako - za slučaj da mora da se skine klema u hitnom slučaju. Čak i da im poverujem da su sve zaštitili trostruko, voleo bih da mi je ostavljena ta opcija.

Kimi
27th October 2008, 21:41
kolko se secam cena za S1 je oko 1300din, a mogu se naci i na nekim pumpama. dovoljno za auto kao sto Heinz vec rece.
ako ne nadjes onda odma pored dobrovoljnog vatrogasnog drustva u petrovaradinu ima firma koja ih prodaje i puni. tu sam bio na obuci pre par nedelja pa smo malo isprobavali S6.

bruyoni
27th October 2008, 23:33
Ma viđao sam da prodaju po marketima al iskreno ni jednom nisam zastao da pogledam, mada voleo bi da proizvođač kaže prodaje se u tom i tom marketu, čisto da znam gde da tražim pa da znam kome da se žalim ako padne pritisak. Nego najbolje što Kimi kaže kupim pored nekog varogasnog doma (ili firme gde se puni) gde će mi on na papiru sve izoveravati na licu mesta. Vidiš baš ću sutra da zagledam hidrofore i aparate da vidim ko ih održava i tako to...

Vidiš Nidžo to ti je onda baš uspeh ako su šanse u novim kolima manje da se upali instalacija :D Ipak što je noviji auto to je broj žica veći pa je i šansa da dođe do kratkog spoja, mada ako je sve urađeno po ps-u onda nema briga mada i ako se upali imam ja uvek sikiru u kolima pa tras po tabli, odma naparavim rupu ili dve.

@Kimi- Aj mi samo reci gde su vatrogasci u Pezosu, čini mi se da sam znao al ne mogu da se setim

Heinz
27th October 2008, 23:44
"Pašalić" je firma koja pravi PP aparate. U BG ih ima, i njihovi su aparati mahom u prodaji.
[Only registered and activated users can see links]

Kimi
28th October 2008, 01:22
prodjes beogradsku kapiju i pre onog prvog semafora kod skole skrenes levo i kao da se vracas nazad jedno 200m. oni su tu sam cosak ne mozes promasiti.
evo i slika ako nije jasno.

Misha
28th October 2008, 12:04
Beograd, Njegoseva ul., DVD (dobrovoljno vatrogasno drustvo), prodaju sve vrste pp aparata.

zmaj
28th October 2008, 13:31
Kad smo kod pp aparata, ja sam bezbroj puta gledao kako se prazni po nekoliko tih manjih aparata i - nista. vatra se malo stisa, pa krene ponovo. Uglavnom gore stariji automobili, a pored instalacija problem je i neispravna benzinska linija - pogotovu kad su karburatori u pitanju.

Na stranu sto sebi obecavam da cu kupiti pp aparat za kola i nikad to ne uradim...

nidza
28th October 2008, 19:43
Manji aparati su ispod 1000 dinara po hipermarketima. To je prosto bezveze nemati.

Soko
28th October 2008, 21:26
Manji aparati su ispod 1000 dinara po hipermarketima. To je prosto bezveze nemati.
Apsolutno se slazem sa Nidzom. Ne znam dali sam ja baksuz ili srecnik ali dosad sam ugasio 3 auta, svaku put potpunim neznancima.

Dok sam u staroj firmi vozio Doblo bio sam obavezan po zakonu da imam atestiran aparat. Jednom sam kod buvljaka ugasio Juga i jednom kod SIV-a neku Corsu. Najsvezije iskustvo, letos na moru, ja i jedan prijatelj ugasismo BMW 5, pretposlednji model. Sreca njegova pa je ovaj drug imao u autu neki aparatic star ko zna koliko. Jedva da je radio par sekundi. Moja preporuka je svakako aparat od 2 kg i bar jedna kontrola godisnje. Ja, eto imam taj mal od 1 kg :rolleyes:
A sad par saveta, posto se vec mogu smatrati iskusnim "autogascem". A i vojsci sam bio "pumpadzija" za avione i veliki deo obuke mi je bio o PP aparatima i postupanju u slucaju pozara.
1. Pri otvaranju haube jako pazljivo. Vatra je ispod vec potrosila kiseonik i gusi samu sebe ali tinja. Cim otvorite haubu dobice vazduha i buknuti.
2. Prvo sto treba uraditi, skinuti struju na bilo koji nacin. Ako je akumulator dalje od vatre odvrnuti klemu, ako je vatra blizu ili nemate kljuc pri ruci - preseci ili u krajnjem slucaju otkinuti kabl.
3. Kad se dim razidje prvo utvrditi sto preciznije odakle gori. Ako je vatra mala, gasiti aparatom direktno u vatru, a ako se vec razbuktala krenuti od periferije ka centru. Naravno, imati na umu da u rukama drzite mali aparat, znaci ne nesto sad temeljno, dovoljno je ovlas preci preko periferne vatre da nestane.
Cim vatra nestane, prestati sa gasenjem da se ustedi malo aparat i biti spreman ponovo jer se obicno opet pojavi dok je sve okolo vrelo.
Ako gori ispod table u kabini 100% je struja i ako se brzo reaguje, vatra ce nestati vec sa kidanjem kleme. Nema potrebe gubiti vreme na aparat, gorece dokle god ima struje.

I pre svega, treba biti realan i svestan da se koza ne oporavlja bas lako i ne pokusavati nemoguce. Ako se bas razgorelo a nema pri ruci nekog ozbiljnijeg PP aparata, odmaci se i pustiti ga. BTW, gradski autobusi i trole imaju S 6, neki i vise komada, pa ako je potrebno mozete sa njima pokusati.

Kimi
29th October 2008, 23:45
takodje posle svakog koriscenja aparat mora da ide na punjenje bio sav prah potrosen ili ne.

bruyoni
3rd November 2008, 16:27
U Metrou od 6. PP aparati po opasno povoljnim cenama (oni Heinz-ovi, Pašalić vatrometal)

S1 - 1002 din (sa PDV)
S2 - 1404 din (sa PDV)
itd...

Plus sam video da imaju neke italijanske u bocama od 1000 ml koji izbacuju penu, taj je kompaktniji od S1 (otprilike veličina onih sprejeva za tamanjenje insekata) tako da lagano staje u kasetu ili neki od džepova na sedištima ili vratima a košta oko 600 din. Ja se razmišljam da za terenca uzmem oba, S1 montram u gepek a ovaj manji da mi bude negde pri ruci.

bruyoni
10th November 2008, 21:39
Snabdeh se ja u Metrou S1 i S2 aparatom, oni Heinz-ovi. Cena zaista smešna trenutno nema nigde jeftinije (čak su i oni kineski ABC na Najlonu skuplji)

VIP
10th November 2008, 22:53
Da li je neko imao iskustva sa sledecim rasprsivacima ([Only registered and activated users can see links]) ?

Upotreba ([Only registered and activated users can see links])

I jos jedan link sa drugog sajta ([Only registered and activated users can see links])

nidza
11th November 2008, 01:01
Koje ludilo, zvuči neverovatno. Zašto vatrogasci onda nemaju rešenja na bazi kalijuma, nego imaju na bazi pene ili praha?

Ovo čudo možda prah može da zameni, ali penu nešto nisam siguran. U svakom slučaju super zanimljiva stvar, bilo bi dobro videti neku demonstraciju.

Soko
11th November 2008, 01:19
Vatrogascima nije zanimljivo jer ovo cudo kad se zapali mora da se potrosi celo. Znaci, ne moze da se zustavi pa predje sa druge strane ili na drugi plamen.

I mene zanima kako to radi uzivo. Moracu da nazovem ove pa ako nije neka nenormalna cifra da uzmem jedan da potrosim na neku vatru, cisto da vidimo koliko u praksi moze da savlada.

bruyoni
11th November 2008, 09:33
Zanimljiva stvar. U pravu je Soko što kaže da ga vatrogasci ne koriste jer nemaju neku kontrolu nad njim. Mada čini mi se da ne nalazi primenu pošto su Kalijum i njegove soli veoma jaki oksidanti (kaliju nitrat iliti šalitra jedan od glavnih oksidanata u dinamitu) pa može biti da neki mogu nauditi drugim metalima, mada kad gasiš vatru u kolima biraš manje zlo

Mitar
3rd December 2008, 18:23
da dam mali doprinos

ako vam bas treba PP aparat kupovati samo kod vatrogasa preko puta soko starka oni su za sada jedini verifikovani za proizvodnju i distribuciju pp aparata

ako idete u inostranstvo onda kupite ili one za jednokratnu upotrebu iz merkura metroa merkatora (mada moja velika preporuka je da ih nikako ne kupujete posle sledi objasnjenje)
ili pp parate sa manometrom. Ako ne idete u inostranstvo onda mozete kupiti i skuplju varijantu bez manometra
preporuka je da ih barem jednom godisnje nosite na proveru (oko 200 din)
Inace dovoljan vam je i S1 (po zakonu a i u praksi potvrdjeno)

sa ovim kupovnim pp aparatima za jednokratnu upotrebu iz ovih na M imam lose iskustvo jer prilikom sudara (udario me je tip sa mazdom323) aparat mi stoji u boksu ispod tapacirunga u gepeku (tamo gde je rezervni tocak tj. izmedju rezervnog tocka i lima koj oznacava krajistog) doslo je do pucanja PP aprata i verujte nije ni malo prijatno bilo iskustvo (doduse ni udes nije bio prijatan)

mnemanja
11th June 2009, 00:20
Jao boze, ja sam danas video jednog jugica kako se pusi... i lik nastavlja da vozi. Samo sto se nije zapalio...

Valja ga imati u kolima uvek, to je definitivno, pa cak i kod sebe uvek... :))

Hehe, postoje i takvi aparati za gasenje pozara ([Only registered and activated users can see links]) koje biste nosili uz sebe...

hahaha, pravi za pod ruku :))