PDA

View Full Version : Nove tablice i saobracajne dozvole

zmaj
4th January 2008, 14:43
[Only registered and activated users can see links]

Konacno su stavili slova u registraciju... Izgleda da nisu svi iz ministarstva za saobracaj isli na lobotomiju.

VeljaBgd
4th January 2008, 14:59
meni se bas i ne menja. navikao na broj :p

Misha
4th January 2008, 16:15
Ja sam prijatno iznenadjen, ocekivao sam neko resenje koje bi zahtevalo ponovnu zamenu posle jedno 5 god.!

Air Jordan
4th January 2008, 16:23
Hm, da li uvođenje W, X i Y znaci da će ŠA biti SA?

zmaj
4th January 2008, 18:52
Gresis. Šabac će sada da ima umesto ŠA, WA. Ko ne zna, misliće da ste iz Vasingtona :)

Ako malo pazljivije procitas vest, primetices da se izmene odnose na deo sa brojevima. Oznaga grada, po svemu sudeci, ostaje nepromenjena.

Air Jordan
4th January 2008, 19:06
Pa otkud znam, ako je neko uskladjivanje sa EU standardima, odakle njima č, š itd.

zmaj
5th January 2008, 01:16
Ima rezona. Mislim da je u pitanju uskladjivanje standarda sto se tice formata oznacavanja broja, a ne grada. Nemci, npr, imaju umlaute u oznaci grada, iako to ostali u EU nemaju.

Air Jordan
5th January 2008, 01:27
OK, to sam se bas pitao, kako je u Nemackoj.

Air Jordan
5th January 2008, 12:08
Evo sad naleteh na nacrte u Sl.glasniku, definitivno imaju slova sa kvačicama.

bruyoni
5th January 2008, 12:14
Jel kaze glasnik sta za ostale registracije: poljoprivredna mehanizacija, motori, kamioni, prikljucna vozila, diplomatske table...

Air Jordan
5th January 2008, 12:26
Ima sve zivo, sa skicama.

Misha
5th January 2008, 21:34
@Air Jordan
Pa i ovako ti u polju location na NK forumu piše Sabac sa S, i da nema kvačica za tebe nema zime!:p:p:p

zmaj
26th February 2008, 12:43
Nove tablice od 6. jula.

Air Jordan
26th June 2008, 09:32
Jel ostalo da od 6. krecu nove tablice? Nisam video da se pise nesto o tome u poslednje vreme.

Heinz
30th June 2008, 11:17
Pisalo je nešto u Blicu, članak vezan za lične karte, kako su i tablice pod znakom pitanja, jer im (kao i obično) nešto fali.

vrh13
30th June 2008, 13:34
Ovako, lichne karte su krenule nove da izdaju ali potrebno je oko 20 radnih sati za izradu jedne... Saobratjajne bi trebalo tek da krenu u izradu posle pasosha sa kojima josh ima dosta problema jer sve mozhe samo da se vadi u MUP-u, jer josh nisu krenuli sa radom u SUP-ovima...

Za tablice nisam siguran ali trebalo bi da bude josh odlaganja jer kao i sve kod nas zakazano pa odlagano mnogo puta.

Soko
30th June 2008, 13:39
Pa vrlo bih se iznenadio da je drzavna administracija ispostovala rok koji je sama sebi postavila. To bi mi bilo toliko cudno i neverovatno da bih se ozbiljno zabrinuo za sudbinu ove zemlje i pod hitno emigrirao, zarad svoje bezbednosti. Da se to desilo, mislim da bi nas pogodio neki meteor, tornado ili ko zna kakva napast.
Ovako, nema razloga za brigu. Kasne, kako smo i navikli. Bice sve u redu sa ovom zemljom.

vrh13
1st July 2008, 01:01
Setjate se shta je bilo i sa lichnim kartama... Bitje tad i tad!!!(samo nisu rekli koje godine) Pa onda tona shpekulacija bukvalno o svakom detalju (ajd moraju i novinari od nechega da zhive) pa onda prihvatanje i stupanje na snagu novih dokumenata.

Sve ovo dovodi da do toga ima josh mnogo da se cheka. Tablice bi trebale "u skorije" vreme, a za saobratjajne ne verujem jer je pre njih prioritet LK i pasosh...

Heinz
1st July 2008, 01:37

Evo opet novosti. Ima li neko ideju čemu služe "registracione markice"?

Soko
1st July 2008, 02:05
To ti je isti onaj fazon kao kod nemackih tablica onaj krug na tablici. Da pandur ili bilo ko drugi, ako ga zanima, moze da vidi dali je vozilu istekla registracija a da ne mora da gleda u saobracajnu. Npr. moze i na parkingu da provali da je neregistrovan.
Nije losa stvar ako klinci sa kolor laserima ne krenu da ih stancaju.

Heinz
1st July 2008, 10:59
Evo još malu na tu temu. Naravno, čitajte i komentare :)

zmaj
1st July 2008, 13:17
Šteta što nisu BG "reon" smanjili. Trebali su da daju Mladenovcu i/ili Lazarevcu da malo smanje pritisak na Ljermontovu. Evo vec vidjam po gradu tablice sa 90XXXX brojevima, a ja sam u oktobru dobio tablicu 842xxx. Dakle oko 60 hiljada novih tablica za 8-9 meseci.

Spisak gradova koji imaju svoje tablice:

Kao i do sada, postojaće područja Aranđelovac (AR), Beograd (BG), Bor (BO), Valjevo (VA), Vranje (VR), Vršac (VŠ), Gnjilane (GL), Gornji Milanovac (GM), Đakovica (ĐA), Zaječar (ZA), Zrenjanin (ZR), Jagodina (JA), Kikinda (KI), Kragujevac (KG), Kraljevo (KV), Kosovska Mitrovica (KM), Kruševac (KŠ), Leskovac (LE), Loznica (LO), Niš (NI), Novi Pazar (NP), Novi Sad (NS), Pančevo (PA), Peć (PE), Paraćin (PN), Pirot (PI), Požarevac (PO), Prizren (PZ), Priboj (PB), Priština (PR), Prokuplje (PK), Ruma (RU), Smederevo (SD), Sombor (SO), Sremska Mitrovica (SM), Subotica (SU), Trstenik (TS), Užice (UE), Uroševac (UR), Čačak (ČA) i Šabac (ŠA).

Nova područja su: Aleksinac (AL), Bačka Palanka (BP), Bačka Topola (BT), Bečej (BČ), Velika Plana (VP), Vrbas (VB), Inđija (IN), Kanjiža (KA), Knjaževac (KŽ), Kovin (KO), Negotin (NG), Prijepolje (PP), Petrovac na Mlavi (PT), Svilajnac (SV), Smederevska Palanka (SP), Stara Pazova (ST), Ćuprija (ĆU) i Šid (ŠI).

EDIT: Ništa od novih tablica, izgleda.

Kimi
1st July 2008, 20:04
ma odakle vam to da su nesposobni?

Air Jordan
1st July 2008, 20:15
Ali neverovatno je da su imali pola godine od donosenja odluke da se pripreme i opet nisu uspeli. Za cega li primaju plate od drzave?

vrh13
2nd July 2008, 00:23
Kao da sam naslutio ovo u predhodnim postovima... Naravo opet se odlazhe zbog nekih nepostojetjih "tehnichkih problema".
Bash ono shto AJ kazhe za shta su oni tako dobro platjeni...

Heinz
2nd July 2008, 11:59
Evo jedan od komentara sa b92:

Samo malo, posto mi registracija istice 09.07.2008., zvao sam MUP u Ljermontovoj i receno mi je da su dobili informacije od svojih nacelnika da zamena tablica nece biti do kraja godine.
Obecanje ludom radovanje!!
(Milan, 2. jul 2008 09:40)

Heinz
2nd July 2008, 18:41

Izdavanje novih registarskih tablica počeće krajem godine, a ne 5. jula, kako predviđa novi pravilnik. Kako saznaje B92, odlaganje je usledilo zbog tehničkih problema

vrh13
2nd July 2008, 18:47
Ista vest koju je Zmaj objavio par postova iznad...

Ali verujem da tje i tada dotji do nekih novih razloga za odlaganje...

zmaj
2nd July 2008, 21:09
Mogu oni da odlažu, ali tablice su prešle preko 900 i to se brojevi troše rapidno. čak i da krenu da izdaju preskočene i odjavljene tablice, nema tu još mnogo mesta za manevrisanje. Do NG će da stignu do 960 ili i jače.

vrh13
3rd July 2008, 00:05
@Zmaj

To sve stoji i znachi i da tje pored svih novih podruchija, verovatno ne postoji drugo reshenje nego da se BG "oslobodi" okolnih opshtina... Ili mozhda da se uvedu table kao npr Novi Beograd, Zemun ili neshto slichno, jer vishe brojeva nema...

Heinz
3rd July 2008, 11:05
Pa ima u ovim novim (slovnim) kombinacijama.

zmaj
3rd July 2008, 15:24
Da, nove tablice imaju 6,5 miliona kombinacija tako da nece biti problem. Kada i ako uvedu nove tablice.

vrh13
3rd July 2008, 15:43
U je 6,5 miliona... Lepo barem su se obezbedili za broj.

A sa druge strane koliko god odlagali izdavanje novih, moratje da pochnu uskoro jer stare "nestaju" velikom brzinom...

nidza
4th July 2008, 01:45
Meni ne smeta da vozim i bez tablica, evo daću ove moje nekome.

hondulja
4th July 2008, 13:54
Juce mi rekose u agenciji da se godisnje registruje 200 000 automobila, od cega 50 000 novih??? Zanimljivo je da braca Hrvati godisnje kupuju blizu 100 000 novih automobila a ima ih duplo manje no nas...

Heinz
7th July 2008, 23:58

Sve do zime stare oznake

vrh13
8th July 2008, 00:12
Pa ovo je bilo za ochekivati, kao i za sve kod nas. Ajde da kasne sa promenom tavlica, da je doshlo do usperene "shtampe", nego se josh ni ne zna ko tje praviti te tablice. Toliko o nashem politichkom stanju i o realnim termnima vlasti...

BTW kazhu da tjemo u EU do 2012 i kad prerachunate sa zakashnjenjem odprilike koliko sve kasni, mi tjemo utji u EU kada se raspadne...:evil2:

Kimi
8th July 2008, 00:30
kasni se zato sto se jos neko gura da dobije posao izrade tablica....

vrh13
8th July 2008, 00:42
kasni se zato sto se jos neko gura da dobije posao izrade tablica....

Na kraju tje izradu vrshiti brat od strica nekog od ministara... :)

Borko
8th July 2008, 13:43
Mene jedino interesuje,kad pocne cela ta zabava da li ce i broj motora biti pozvan na nju,u saobracajnu?

nidza
8th July 2008, 14:20
Opustite se, ko zna kad će tablice, evo već se pravdaju za pasoše i nove lične na svim televizijama, te kako nemaju budžet, te kako nemaju zaposlene, kako nemaju rešenje za nenormalne gužve i probleme na šalterima.

To sve, verovatno, nisu znali da će da se desi?

Da smo živi i zdravi, biće tu još za glavu kroz zid, jer treba debelo platiti svaku lenjost i nesposobnost ljudi na vlasti. Kad porušimo sve te zidove i porazbijamo mnogo glava, sve će biti mnogo bolje.

Heinz
8th July 2008, 15:51
Mene jedino interesuje,kad pocne cela ta zabava da li ce i broj motora biti pozvan na nju,u saobracajnu?

Neko reče da neće.

vrh13
8th July 2008, 17:29

Neko odavde je spomenuo da netje, a to sam josh negde chuo. Ali na to pitanje u SUP-u Zemun nisu znali da odgovore... Odgovor je glasio neshto u fazonu videtjemo kada stigne, a to netje biti skoro...

VIP
8th July 2008, 22:07
...treba debelo platiti svaku lenjost i nesposobnost ljudi na vlasti. Kad porušimo sve te zidove i porazbijamo mnogo glava, sve će biti mnogo bolje.

E moj Nidzo, nema nista od tih opstih osuda. Osvrni se oko sebe, zar ne mislis da su "ljudi na vlasti" kako ih ti zoves, slika i prilika ljudi koji te svakodnevno okruzuju?

Da li je zena na salteru jedna od "ljudi na vlasti", medicinska sestra, vodoinstalater, saobracajac, taksista...? Svi smo spremni da sudimo, a vecina nas sigurno na to nema pravo, jer ni svoje obaveze nismo u stanju savesno obaviti.

tdusko
16th July 2008, 16:06

I mene ovo veoma interesuje.

Da li neko zna kako je to reseno po zemljama u Evropi? Recimo, Nemacka, Francuska, Austrija...Ukoliko se ne vodi evidencija o motoru kako se formira cena za registraciju, odnosno kako se utvrdjuje kubikaza i konjaza motora?

Avijon
17th July 2008, 00:14
I mene ovo veoma interesuje.

Da li neko zna kako je to reseno po zemljama u Evropi? Recimo, Nemacka, Francuska, Austrija...Ukoliko se ne vodi evidencija o motoru kako se formira cena za registraciju, odnosno kako se utvrdjuje kubikaza i konjaza motora?

U Austriji je zapisano apsolutno sve o automobilu što je potrebno da piše, čak i gume koje su dozvoljene za automobil, ako imaš neke druge, koje nisu zavedene u saobraćajnoj, dužan si da ih, ako te uhvate, na licu mesta skineš, pa se ti dalje snađi sam..
A kako misliš, "ukoliko se ne vodi evidencija..." ?
To je svuda zapisano, pa čak i u Srbiji, zašto misliš da ne bi bilo u inostranstvu?

tdusko
17th July 2008, 11:58
U Srbiji kada se menja motor mora da se evidentira promena broja motora u saobracajnoj, ukoliko se ubacuje "domaci" motor. Ako se ubacuje strani motor treba da se taj motor ocarini i jos par peripetija.

Interesuje me kako je taj proces resen u pojedinim zemljama u inostranstvu. Znaci, da li se negde evidentira promena motora i da li je moguce ubaciti motor bez porekla u auto.

Na to sam mislio kada sam govorio o ne vodjenju evidencije o motoru u saobracajnoj

LordRaceR
17th July 2008, 13:15
tesko da ce to moci

Soko
17th July 2008, 13:26
Dobro pitanje je postavio tdusko.

Ako broj tog motora nigde ne postoji u saobracajnoj, kako ce oni na tehnickom ili policajac znati dali taj motor unutra ima poreklo i dali ima 1800 ili 2300ccm.

Ko mene kontrolise i na osnovu cega ako ja odem kod majstora i kazem "stavi mi ovaj motor". Ako se to ipak negde zavodi, pa onda i nema neke razlike osim sto se taj broj ne upisuje u saobracajnu. Opet moraju da se spremaju papiri razni i da se nose negde kako bi se ta promena evidentirala.

tdusko
17th July 2008, 13:54
Dobro pitanje je postavio tdusko.

Ako broj tog motora nigde ne postoji u saobracajnoj, kako ce oni na tehnickom ili policajac znati dali taj motor unutra ima poreklo i dali ima 1800 ili 2300ccm.

Upravo sam na tu problematiku mislio

bruyoni
17th July 2008, 17:09
Neće nikako znati, mislim vidi se razlika između V6 i I4 ali teško će neko ko ne zna razlikovati 1.5 od 2. U principu kad se promeni agregat ako se želi 100% legalnost to se prijavi u SUP-u uz podnošenje svih potrebnih dokumenata

Koliko ja znam svaki agregat kod nas je po serijskom broju zaveden u zavodu za saobraćaj, kod proizvođača i u policiji. Kada se samo agregat (samostalno ili u okviru automobila) uvozi opet bi trebao da se uvede u istu evidenciju. E sad stvar je što kod nas niko do prodaje, ili pozivan na vanredni tehnički ne upoređuje broj motora i šasije (osim ako policija krene da kontroliše legalnost vozila). Takođe sam siguran da svaki proizvođač poseduje evidenciju o proizvedenim agregatima u poslednjih 20 godina i da se legalnost agregata može relativno lako utvrdit kontaktiranjem proizvođača ili interpola, najverovatnije se nešto plaća ali nisam siguran

Air Jordan
6th August 2008, 14:18

vrh13
6th August 2008, 16:57
Verujem da pochetak upotrebe novih netje biti pre 2009, verovatno tje se ispostaviti neki novi problem, jer ne bi me chudilo da neko "malo" para stavi u svoj dzhep, jer se ovakav "milionski" posao se ne propushta..

A samo mi onda nije jasno ako zvanichno nije pochela upotreba ovih tablica kako onda vojska ima tablice koje se josh ne proizvode??? Shta su ih uvezli iz druge drzhave ili vojska pravi sopstvenu drzhavu (naravno da se shalim za ovaj poslednji deo)...

rzeljko
20th September 2008, 19:34
Jesu li ovo nove tablice ;)

Wolf
20th September 2008, 19:58
Mislim da je na slici sk(slovakia) a ne sr?

Misha
20th September 2008, 20:40
Da li je neko primetio da nove,"evropske", tablice sadrze grb srbije (4 S)? A po standardu EU tablice ne smeju sadrzati bilo kakve nacionalne oznake! Znaci ako ikada udjemo u EU, sledi ponovna zamena tablica. Njima se jednostavno ne isplati da naprave trajno resenje, onda nema otimanja para!

P.S. Istina da na nekim tablicama postoje jos neki simboli, npr. nemacke tablice, ali to su grbovi gradova ili regiona, sto je dozvoljeno. Drzavni grb na tablici nije dozvoljen!

nidza
20th September 2008, 22:31
Ne znam šta da ti kažem, ali 2 posta iznad tvog posta je slika vozila sa slovačkim tablicama, i na njima je grb Slovačke.

Ne tvrdim ništa pouzdano, ni da nisi ni da jesi u pravu, samo primećujem - neka me neko ispravi ako grešim.

bruyoni
20th September 2008, 23:15
Nigde ne piše da je zabranjeno imati nacionalne simbole, tj jako je glupo to tražiti pošto EU države imaju svoje zakone koji imaju primat nad EU direktivama. Što se tiče tablica jedino je dogovoreno da imaju iste dimenzije, u zavisnosti dal su za motocikl ili auto, i da za građanstvo budu crna slova na beloj ili žutoj pozadini kao i ona plava štrafta sa zvezdicama i slovnom oznakom države.

Misha
21st September 2008, 02:03
Ok, procitao sam to negde, mozda nisam ukapirao kako treba ili je pogresno napisano, ili cak ove kasnije pridoslice u EU tek treba da to uklone, kako god!

rzeljko
22nd September 2008, 13:08
Mislim da je na slici sk(slovakia) a ne sr?
Mislio sam da će mi proći ;) jer "liče", a i stavio sam smajli na kraju. Tablece su "pljunute" srpske (osim grba i oznake sk) :).

Wolf
22nd September 2008, 16:55
Mislio sam da će mi proći ;) jer "liče", a i stavio sam smajli na kraju. Tablece su "pljunute" srpske (osim grba i oznake sk) :).

Nisi li ti i dim ubacio da prikrijes:bye: tablicu? Ovaj dimi ko trabant!

rzeljko
23rd September 2008, 14:13
Nijesam, možda je odsjaj na staklu, sve se to nekako na brzinu "izdešavalo", kad sam vidio auto rekao sam ženi "slikaj, pa da se malo zezam na NK da su to srpske tablice" :D

Soko
23rd September 2008, 15:43

Isto tako moze da se kaze da su "pljunute" crnogorske (rumunske, ceske...) osim grba i oznake sk. Svima je ista dimenzija, razmak medju slovima, slican font...

rzeljko
24th September 2008, 14:03
Jes' ali nama ide AA 000 a vama 000 AA a i ima KE ;)

Heinz
12th October 2008, 12:56

Heinz
12th December 2008, 00:27
Ahah, evo ih opet: [Only registered and activated users can see links]

vrh13
12th December 2008, 12:32
Opet mi se chini da samo mazhu ochi... Samo ponavljaju iste stvari... I sve tje to stupiti na snagu "kada usvoje novi zakon"... Znachi registrovanje sa novim tablicama tek, po meni, od polovine '09 ili pochetkom '10

LordRaceR
13th December 2008, 00:41
Opet mi se chini da samo mazhu ochi... Samo ponavljaju iste stvari... I sve tje to stupiti na snagu "kada usvoje novi zakon"... Znachi registrovanje sa novim tablicama tek, po meni, od polovine '09 ili pochetkom '10

mislis polovinom 3009te ili pocetkom 3010 ? to nekako realnije zvuci

vrh13
13th December 2008, 02:06
mislis polovinom 3009te ili pocetkom 3010 ? to nekako realnije zvuci

Hehehe... Jbg promashio sam broj... Ali stvarno pored svega toga mnogo neozbiljnosti u svemu tome...

zmaj
29th June 2009, 10:39
Nova tura, nova avantura.

Heinz
4th October 2009, 09:06

Nove tablice u sledećoj godini

KGB
15th November 2009, 04:27
navodno od 2010, ali ništa ne spominju ovih dana prilikom najava novog ZOBS-a, a pravilnik o tablicama je sastavni deo istog...:smartass1:

šta mislite o ideji da neko od vas "nadležnih" ovde pošalje mejl u ime kluba, Dačiću ili Mrki kad će nove table i kolko će nas to zadovoljstvo koštati ...:question:
registracija mi ističe negde oko NG, pa da znam šta me čeka... pozz:bye:

navic
15th November 2009, 18:19
Ceka te sve sto i nas ostale...izvesno je da bombadovanja nece biti, sve ostalo moze da se ocekuje...:rolleyes: ;)

Heinz
21st November 2009, 09:05
[Only registered and activated users can see links]!.html

zmaj
21st November 2009, 11:04
Kao i obično. Nego, ja tipujem da imaju tablica za još par meseci i onda ne znam šta će da rade sa novim kolima u BG. Dkoro da su potrošili sve petocifrene na 1, koliko vidim.

VIP
10th December 2009, 19:32
Opet o tablicama. Sad je dat rok od 6 meseci. Inace, u Bosni je zapocet isti proces sa novim tablicama, te zamenom klasicne saobracajne sa listom vozila i registracionim listom.

Problemi sa stampom su isti, pa se trenutno izdaju nove tablice samo u slucajevima kupovine novoog vozila i promene vlasnistva. Za sve ostale situacije tablice ostaju iste, ali se menja saobracajna. Kvalitet tablica i dokumenata je prilicno los.

Politika.rs ([Only registered and activated users can see links])

Nove tablice za šest meseci

U Zavodu za izradu novčanica i kovanog novca počela probna proizvodnja registarskih oznaka
[Only registered and activated users can see links] Nove registarske oznake po evropskim standardima (Foto D. Jevremović)

Zavod za izradu novčanica i kovanog novca (ZIN) u Topčideru počeo je probnu proizvodnju novih registarskih tablica po evropskim standardima. Nove tablice će na levoj polovini imati plavo polje sa slovnom oznakom države „SRB”, a registarski broj putničkih vozila činiće dvoslovno latinično obeležje područja, tri cifre i još dva slova. Razdvajaće ih grb Srbije sa četiri ocila ispod kog se nalazi ćirilična oznaka područja, a umesto dosadašnjeg formata od 420 puta 120 milimetara, nove oznake za putničke automobile proizvodiće se u dimenzijama 520 puta 110 milimetara.

Pravni uslovi za proizvodnju novih registarskih oznaka ispuniće se primenom novog zakona o bezbednosti u saobraćaju (ZOBS). Očekuje se da posle toga MUP izda nalog za zamenu registarskih tablica za motorna i priključna vozila. To će biti regulisano pravilnikom o registraciji, a novina je da će tablice raditi Zavod za izradu novčanica i kovanog novca Narodne banke Srbije. Nezvanično, nove tablice bi, kako se očekuje, trebalo da se nađu na branicima srpskih četvorotočkaša za otprilike šest meseci.

Probna proizvodnja novih tablica (Foto D. Jevremović)

Iako su nove „lične karte četvorotočkaša” najavljivane za početak 2009. godine, a zatim dvaput prolongirane do septembra, odnosno do stupanja na snagu novog ZOBS-a, nalog MUP-a za zamenu tablica sačekaće još neko vreme dok se ne ispune „tehnički i drugi uslovi” za početak izdavanja. Kada u ministarstvu konačno izdaju pomenuti nalog, vlasnici vozila neće morati da se bave drugim procedurama, a na šalteru lokalne policijske stanice preuzimaće bitno redizajnirane i znatno kvalitetnije izrađene aluminijumske pločice koje su njihovom ljubimcu potrebne kako bi izašao na drum. Ljubiša Vuletić, generalni direktor Zavoda za izradu novčanica i kovanog novca, ističe da ova ustanova spremno očekuje odluku MUP-a, a o njegovim rečima najbolje svedoči nova oprema za proizvodnju tablica postavljena u zasebnom pogonu na Topčideru, u čijem se magacinu već nalazi potrebni repromaterijal i uspešno proizveden probni kontingent oznaka.

– Nove tablice standardizovane su sa svim evropskim propisima, poseduju međunarodni ISO 7591 sertifikat i po formi odgovaraju svim modelima vozila, bilo da su u pitanju motocikli, automobili, džipovi ili prikolice – istakao je Vuletić.

[Only registered and activated users can see links] Budući izgled registarskih
oznaka (Foto D. Jevremović)

U opticaju će se, prema rečima Ivana Drecuna, pomoćnika generalnog direktora ZIN-a, naći još 34 vrste tablica koje kombinuju različite boje i dimenzije.

–One će biti izdavane u zavisnosti od funkcije i tipa vozila na čijim će se branicima nalaziti: putničkim, policijskim, diplomatskim, vangabaritnim, vozilima stranih predstavništava, trgovina i dopisništava, odnosno privremeno registrovanim vozilima – objasnio je Drecun.

Najveći „napredak” nove tablice donose u oblasti sigurnosti od krivotvorenja. Posebna folija koju za zavod proizvodi fabrika „3M” u sebi sadrži hologram sa grbom države, odnosno trodimenzionalno vlakno koje se prelama u zavisnosti od ugla gledanja.

– Odsjaj sigurnosnog grba vidljiv je na četiri metra od vozila dok se trodimenzionalni talasi ocrtavaju na udaljenosti do deset metara. Aluminijumske ploče izrađuju se u somborskoj fabrici „Boja” gde se na njih lepi reflektujuća folija i laserom utiskuje serijski broj u samom uglu tablice. On će omogućiti da tablica postane „lični dokument” automobila.

Marko Luković
[objavljeno: 10/12/2009]

VIP
18th January 2010, 17:13
"Uskoro"...

Ovde se pominje i zamena vozackih dozvola, ali u tekstu nema nikakvih detaljnijih informacija. Zna li neko nesto vise o tome? Ja naime imam problem sto zelim da zamenim inostranu (bih) vozacku dozvolu, sto kosta oko 7k dinara ([Only registered and activated users can see links]), pa ne bih da u kratkom roku dam dupli iznos.

Do pre par meseci sam vozio automobil na bih table pa mi se nije ni menjala, a sad nisam siguran da li ce me neko opaliti po usima zbog iste. Ako neko zna vec napamet sta zakon predvidja u ovom slucaju?

Heinz
21st January 2010, 00:26
Od jula najranije :)

Heinz
24th March 2010, 01:47
Ono što najviše zanima vozače jeste kada će i po koj ceni početi zamena registarskih tablica. Odgovori na ova pitanja biće poznati kad budu doneti svi, već mnogo puta pominjani pravilnici, ali se ne očekuje da bi taj postupak mogao da počne pre jeseni. Cena je takođe nepoznata: sadašnja (par za motorna vozila) od 1.524 dinara biće sigurno uvećana, ali se ne zna još koliko, iako se nezvanično govori o cifri od oko 2.000 dinara. Na to treba dodati i obaveznu republičku administrativnu taksu u iznosu od 2.360 dinara, koja će takođe najverovatnije biti uvećana.

Misha
24th March 2010, 04:42
^Sto se mene tice ne mora da pocne nikad!

bruyoni
24th March 2010, 20:05
Jesu oni pogledali rok trejanja na tim lekovima što su uzimali dok su lupetali zakon?! Preseliš se i moraš da menjaš tablice, promena tablica nakon 7 godina... i još podižu cenu jer zabranili personalizovane tablice, nikad ih ne bi uzeo ali ima gotovana ko šodera koji su sada spremni da pljunu 40 000 za četiri broja koja oni hoće. Zaista ih treba na nenamašćen kolac

Heinz
4th April 2010, 03:03

Izdavanje vozačkih i saobraćajnih dozvola i novih registarskih tablica počeće u drugoj polovini godine, najavio je ministar policije Ivica Dačić.

Heinz
3rd July 2010, 10:31

bruyoni
3rd July 2010, 19:49
aha... i da baba ima onu stvar bila bi deda.
Prvo nek oni reše lična dokumenta građana koja se prave kriminalno sporo i to trenutno preokupira kovačnicu ili ko ih više štampa.
A što se tiče odeljenja saobraćajne policije oni su tek nesposobni za bilo kakav brzi manevar, pre neki dan se hvalili kako su u NS prošli mesec izdali oko 320 komada novih i zamenili starih vozačkih i kako je sve umreženo. I onda malo sračunao i ej 15 na dan tj. nekako im za jednu treba pola sata! A ne spominju to da ceo Novi Sad čeka u saobraćajnoj na dva šaltera tako da ako izgubite novcanik sa LK i vozačkom uzmite godišnji odmor da bi došli do dva pišljiva dokumenta.

zmaj
5th September 2010, 18:12

Na nesreću, planiraju da krenu sa novim tablicama od 2011. Opet čekanje...

Heinz
5th September 2010, 19:44
Taman ima toliko mesta u saobraćajnoj :)

Heinz
30th September 2010, 11:45

zmaj
30th September 2010, 12:23
Ovo se baš pretvara u strašnu farsu. Šta mene boli uvo što oni oće da menjaju dokumenta. Ja sam tablicu i saobraćajnu platio, pa ako se njima ne dopada, onda nek oni plate.

Pošto nam je država takva kakva jeste, cenim da ćemo vrlo brzo da dođemo u situaciju da će u saobraćaju biti dosta vozača koji nemaju tablice, dokumenta ili nešto treće pa kad te takav neki zavari, država te ostavi na cedilu (murija ne može da nađe počinioca, osiguranje neće da plati, sudski sistem ne radi i koga boli uvo da se tuži za polomljen branik kad će advokat da košta ko đavo i pare ćeš dobiti nikad sve i da dođe presuda, čovek koji te je lupio nema para i ne postoji način da naplatiš štetu).

Heinz
1st October 2010, 08:31
[Only registered and activated users can see links] ws_id=25309

VIP
25th December 2010, 15:14
Jos koje slovce na ovu temu...

zmaj
29th December 2010, 16:32
Konfuzija i otimačina, sve u jednom paketu.

Rok trajanja tablica?? je 7 godina?

Heinz
29th December 2010, 16:51

nidza
1st January 2011, 19:29
Ma nisu dobro preneli vest, saobraćajne će da traju do 10g. Sasvim okej, duže nego aktuelne i nadam se da će manje smaranje biti birokratija.

Jedino što bode oči je pozivanje na EU i kojekakve standarde što nema veze sa istinom. Ko god je bio u EU mogao je da vidi starije automobile koji i dalje imaju važeće tablice od pre ko zna koliko godina. Takođe nisam siguran koje to zemlje EU imaju ovakve hi-tech saobraćajne i vozačke?

navic
1st January 2011, 20:37
Gde si video da ce saobracajne da traju 10 godina?

Na sajtu vlade ([Only registered and activated users can see links]) pise da vozacke traju 10, a saobracajne 7 godina.

nidza
2nd January 2011, 02:21
Onda to ništa ne menja u odnosu na tekuće stanje, ali pošto je čip u pitanju, nije mi jasno što bi uopšte više menjali saobraćajne? Samo ih treba produživati do daljnjeg.

Heinz
2nd January 2011, 09:49
Zato što negde piše SRJ, SCG, SRB...

bruyoni
2nd January 2011, 10:43
Ne misli on na trenutne već na ove nove.

nidza
2nd January 2011, 21:08
Upravo. Vid'la žaba da se konj potkiva. Ja i dalje imam ful rispekt za švabe i italijane recimo, kad vidim neka matora kola u voznom stanju, na njima su i dalje stare tablice.

Kako god bilo, možemo da menjamo tehnologiju i zakone koliko god puta hoćemo, kada su nam najslabija tačka i najveći problem ljudski faktor, tj. slubžena lica koja (ne) primenjuju sva ta raspoloživa i moderna sredstva. Dapače, ne retko ga zloupotrebljavaju.

bruyoni
5th January 2011, 23:44
Videh danas jednu novu tablicu, plavi 307 je nosio.
Nekako je gadna, nekako je neproporcionalna veličina karaktera i ostatka tablice a i deluje nekako sirotinjski. Ono kad je gledaš kao da je na papiru, nema sitnijih detalja, onaj grb je nekako kilav ko da boju nisu potrefili... Možda treba da se udubim u "delo" a pošto sam je video dok sam vozio nisam nešto smeo da se gubim kontemplirajući je.

navic
5th January 2011, 23:53
Meni je bitno da ce mi sada biti knap...ove sad su premale...

LordRaceR
5th January 2011, 23:53
ja cu sutra verovatno po novu dozvolu, tj da probam ako bude moglo

zmaj
6th January 2011, 01:33
Videh danas jednu novu tablicu, plavi 307 je nosio.
Nekako je gadna, nekako je neproporcionalna veličina karaktera i ostatka tablice a i deluje nekako sirotinjski. Ono kad je gledaš kao da je na papiru, nema sitnijih detalja, onaj grb je nekako kilav ko da boju nisu potrefili... Možda treba da se udubim u "delo" a pošto sam je video dok sam vozio nisam nešto smeo da se gubim kontemplirajući je.

Ja videh dva automobila danas sa novim tablama. Dal je stvar navike il su ove nove naprosto ružne i što reče, bruyoni, nekako neskladnog odnosa veličine slova i tablice.

Mene čeka registracija motocikla ovih dana pa ću baš da vidim kako će nove table za motore da izgledaju.

Misha
6th January 2011, 20:08
Evo jos jednog bagla sa novim tablicama, izgleda da problemima nema kraja.

bruyoni
6th January 2011, 21:02
Preteruju to sa parkingom! Kako su do sada Šabčani plaćali parking? Pišeš lepo bez kvačica i sve ide, i ovako taj sistem samo beleži karaktere bez ikakve logike i proveravanja ako stigne prijava garantujem da bi je sklonili i samo telefonskim razgovorom (tj ako radnik na portabl terminalu IMA naša slova)

navic
6th January 2011, 21:46
ja cu sutra verovatno po novu dozvolu, tj da probam ako bude moglo

Sta bi, jesi li isao po dozvolu? Vozacku predpostavljam??

Heinz
7th January 2011, 12:04
Preteruju to sa parkingom! Kako su do sada Šabčani plaćali parking? Pišeš lepo bez kvačica i sve ide, i ovako taj sistem samo beleži karaktere bez ikakve logike i proveravanja ako stigne prijava garantujem da bi je sklonili i samo telefonskim razgovorom (tj ako radnik na portabl terminalu IMA naša slova)

zmaj
7th January 2011, 12:29
Nije to problem sa tablicama već sa nobelovcima iz Parking Servisa. I oni su, kao i putari, iznenađeni snegom u decembru, tj. iznenadile ih tablice koje se najavljuju već godinu i po.

I tu sad opet stižemo na moju prvobitnu tezu da PS samo otima lovu i ne investira ama baš ništa. Da li je neko skoro platio parking na onom automatu? Ja nisam video da radi ni jedan u crvenoj zoni. Drugim rečima ako nemaš mobilni biće belaja da platiš parking.

Prava velika, odgovornost nikakva.

bruyoni
7th January 2011, 12:31
Ček sad, zar nisu naša slova rezervisana samo za označavanje registarske oblasti dok se u numeraciji koristi samo 26 slova alfabeta? U EU je tako propisano da idu samo slova bez hifenacija. To opet dođe na preko 6 miliona kombinacija samo za BG registarsko područije.

Pokušavam da nađem neki zvanični dokument ne novinarsko pisanije da vidim kako je formulisano ali mi ne ide.

Heinz
7th January 2011, 12:35
Sa slika se vidi da idu 2 slova za reg. područje, pa 3 cifre, pa opet 2 slova koja mogu da budu i sa kvačicama, kao i prva dva.

bruyoni
7th January 2011, 12:39
Tri do četiri cifre
Ne nalazim ni jednu sliku gde se vidi da se u drugom paru slova upotrebljavaju slova sa kvačicama.

zmaj
7th January 2011, 14:19
Video ja na TV i uživo. U onim slovima pozadi komšija ima slovo Ž.

bruyoni
7th January 2011, 18:27
lobotomija...

paya
7th January 2011, 21:19
Čini mi se da je mesec dana čekanja na saobraćajnu dozvolu još veći problem od slovne papazjanije. Meni ističe registracija 26. februara baš kada treba da putujem u austriju na uplaćeno skijanje. Ako nekoliko dana ranije odem na registraciju, dobiću papirić sa kojim mogu da vozim, ali samo u Srbiji. U inostranstvno ne mogu sa tim papirićem. Mogu mesec dana ranije da krenem u proceduru za registraciju, ali opet imam problem jer se mesec dana čeka na saobraćajnu.

Zamislite samo problem ljudi koji su u januaru platili neki odmor u inostranstvu i računali na svoj auto za prevoz.

Heinz
7th January 2011, 21:32
Tri do četiri cifre
Ne nalazim ni jednu sliku gde se vidi da se u drugom paru slova upotrebljavaju slova sa kvačicama.

navic
7th January 2011, 22:15
Mogu mesec dana ranije da krenem u proceduru za registraciju, ali opet imam problem jer se mesec dana čeka na saobraćajnu.

Ako krenes mesec dana ranije, onda bi trebalo da se uklopis, taman...

Ovo za inostranstvo ovih dana je bas hebeno.

radejet
7th January 2011, 22:31
Mene ceka u martu za motor, bas me zanima kako ce proci i nasta ce da lici.

KGB
13th January 2011, 04:27
Podržimo inicijativu da se smanji ili ukine naplata novih tablica :cool: jer smo ih mi svi već jednom platili :smartass1: :sekira:
[Only registered and activated users can see links]!/topic.php?uid=156438641062966&topic=274

cdragan
20th January 2011, 01:56
Ovo sa novim tablicama postaje sve veći i veći cirkus. Za sve kombinacije slova, fontova, skraćenica za gradove i ostalo je sve već rečeno... ali se sad ispostavlja da je i grb Srbije koji je odštampan - zvanično neustavan i nevažeći:

PRESS
NEČUVENO - kako se srbija odnosi prema svojim simbolima i novcu
Stari grb na novim tablicama!

Registarske oznake koje od 1. januara policija deli vozačima imaju srpski grb koji ne važi od 11. novembra prošle godine, u Zavodu za izradu novčanica krive MUP

Na novim registarskim oznakama koje MUP od 1. januara izdaje vozačima nalazi se stari grb Srbije, koji od 11. novembra prošle godine nije u upotrebi! U Zavodu za izradu novčanica kažu da su novih 800.000 tablica odštampali mnogo pre promene grba, a policija nije insistirala da se ova greška ispravi jer bi to koštalo dodatnih 4,5 miliona evra!
Zamenik premijera i ministar policije Ivica Dačić potvrdio je za Press da je Zavod za izradu novčanica odštampao nove registarske tablice sa detaljima starog grba Srbije. Dačić otkriva i da će zbog toga 2012. biti ponovo štampane registarske tablice na kojima će umesto starog štita sa ocilima biti kompletan grb Srbije.

MUP zakasnio

- Tačno je da se na novim tablicama nalazi štit sa ocilima koji je preuzet sa starog grba Srbije. Ali, to je urađeno iz razloga što su nove tablice štampane na osnovu pravilnika koji je donet pre tri godine, u vreme bivše vlade. U međuvremenu, novom uredbom državni grb je promenjen i modifikovan, ali ove izmene nisu unete u pravilnik za izradu registarskih tablica - kaže Dačić za Press.
On tvrdi da iako je grb promenjen u novembru, a nove tablice počele da se dele u januaru, nije bilo moguće napraviti izmenu na tablicama.
- Lično sam tražio da se na novim registarskim tablicama nalazi novi, izmenjeni grb, ali to nije bilo moguće jer je Zavod za izradu novčanica već odštampao više od 800.000 tablica sa starim štitom i ocilima. Da smo te tablice uništili ili povukli šteta bi bila oko 4,5 miliona evra. Međutim, kada se one podele građanima Srbije štampaćemo nove registarske tablice na kojima će umesto štita sa ocilima biti kompletan novi grb Srbije - kaže Dačić.
U Zavodu za izradu novčanica juče smo dobili objašnjenje po kome je glavni krivac za ovaj skandal MUP, jer je zakasnio sa izdavanjem tablica.
- Zavod je još pre dve godine izbacio prve probne tablice i bilo je sve u redu. Tada je trebalo da krenemo sa štampanjem, samo se čekalo zeleno svetlo MUP-a. Morali smo unapred da imamo oko 800.000 tablica da bismo kasnije imali vremena da „naštampamo" nove količine, kad krene podela. Uradili smo veliku količinu folija na kojima se nalazio sad već stari grb. Kada je u novembru 2010. grb promenjen, imali smo problem jer bi zbog nove štampe morali da bacimo sav repromaterijal i kupimo novi - navodi sagovornik Pressa.
On dodaje da je postojala ideja da se na sadašnje grbove dodaju nalepnice sa novim grbom.
- Nešto slično imaju Hrvati. Problem je što bi se nalepnice odlepljivale prilikom pranja - kaže izvor Pressa.

Direktor Zavoda za izradu novčanica Ljubiša Vuletić nije hteo juče da priča na ovu temu ako pre toga ne pribavimo odobrenje NBS-a, koja mu je nadređena.
- Takva je procedura - bio je izričit Vuletić.

Suprotno Ustavu

Predsednik Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović smatra da je grb koji se nalazi na tablicama suprotan Ustavu Srbije.
- Koliko je meni poznato, upotreba grba je definisana Ustavom i zakonom. Mi po zakonu imamo mali i veliki grb, a tačno je definisano kako oni izgledaju. Ovo što imamo na tablicama nije nijedan od ta dva. Što znači da je njegova upotreba potpuno protivzakonita i protivustavna - upitao je Okanović.
Ministar Dačić kaže da je izgled grba Srbije promenjen u novembru prošle godine na zahtev heraldičara i dodaje da on nije bio za promene simbola Srbije. Međutim, upravo je on potpisao uredbu Vlade o utvrđivanju izvornika velikog i malog grba, izvornika zastave i notnog zapisa himne kojim su izmenjeni simboli Srbije.

Heraldičari su tada bili zadovoljni jer oni smatraju da je naša država posle 120 godina dobila grb u skladu sa pravilima i Zakonom o izgledu i upotrebi grba, zastave i himne. Našim stručnjacima je najviše smetalo što je grafički izgled starog grba, koji je 1882. godine uradio Ernst Kral, bio pod snažnim uticajem nemačke heraldike, koja po njima nije bila u duhu Srbije.

Acović: Ovo nije grb Srbije

Heraldičar Dragomir Acović smatra da na tablicama treba da bude zvaničan državni grb Srbije.
- Ako u propisima koji se odnose na registarske tablice piše da na tablicama stoji državni grb, onda treba da bude tako. U suprotnom, krše se propisi. Na tablicama koje sada imamo nije zvaničan državni grb - ističe Acović.

V. Nedeljković - R. Marković

[Only registered and activated users can see links]!.html ([Only registered and activated users can see links])

Misha
20th January 2011, 03:12
^ Nemam reci!:mad:

Heinz
20th January 2011, 08:28
Pa dobro, taman će da se sredi font i ostalo dogodine :).

Nego, ako je šteta na 800.000 tablica 4.5 miliona €, to znači da mi te tablice ne treba da plaćamo više od 5.625€, a ne duplo više.

Da sledeće godine očekujemo besplatne tablice? :)

Perce
20th January 2011, 11:36
Rekli su da tje podeliti, ali nisu rekli da li besplatno ili uz odredjenu nadoknadu :) Poznavajutji trendove u zemlji Srbiji, sumnjam da tje biti bagatela :(

Razmishljam usput, kao laik iz grafichke industrije, o izjavi da prelepljivanje postojetjih grbova na tablicama novim nije mogutje. E pa mogutje je samo shto su oni shabani, Sama tablica vetj ima reflektujutju povrshinu, i kada bi se novi grbovi odshtampali na najobichnijoj reflektujutjoj foliji, koju btw posle lepljenja ne mozesh odlepiti bez da se porodish, i prelepljivali postojetje grbove, bi na celu kolichinu od 800000 tablica izashlo 20k evara ili 0.025e po tablici, (ugrubo rachunajutji po mp cenama). Chini mi se da tje idutje godine neko dobiti dobar procenat na konto novih tabli:)

bruyoni
20th January 2011, 14:35
A kad budu opet izdavali nove tablice moraćeš da dobiješ i novu saobraćajnu jer će ko i za ove da naštancuju gomilu i da dele redom jer ih mrzi da se bakću sa pojedinačno novim.

Perce pametno rezonuje, trebali su samo da prelepe novi grb sa tom folijom usput naprave rezove da se još teže skine. A i ovako se skida ubi Bože teško (naštampao mi čovek LPG nalepnice pa sam jednu krenuo da skidam... užas)

Edit: Videh jutros ispred ambulante ĐY kombinaciju na kraju, veličina crtice na Đ je mizerna, kako će kamere to da raspoznaju.
A mi se pravimo pametni. Trebali smo samo da od Nemaca kupimo font, ko Bosanci.

Misha
20th January 2011, 18:01
Pa onda ponovo jos jedno mesec dana cekanja saobracajne, za to vreme naravno ne mozes u inostranstvo. Da moja firma ima mlo mozga da presavije tabak i da tuzi stoku za izgubljenu dobit!

Heinz
20th January 2011, 19:38
Ne bojte se, neće ih menjati još 7 godina: [Only registered and activated users can see links]

Misha
20th January 2011, 20:24
Ovo je jos gore nego da nije rekao nista, jer posle ovakvih najava obicno se desi to sto je receno da nece! Izmislice direktivu EU ili nesto slicno.

bruyoni
20th January 2011, 22:15
Promaklo nam oporezivanje kombija taksom za luksuz, OK niko ne vozi kombi ali bezobrazluk je vrhunski!

Naši ne mogu čestit napad da organizuju protiv Rumuna pa vrteh kanale

Heinz
21st January 2011, 12:22
To je sve zbog džipova koji su regovani kao teretna vozila.

bruyoni
24th January 2011, 10:11
A takvih je koliko? Ni 10%

Heinz
3rd February 2011, 23:55
Novi hit:

Taksa za ukradene tablice

Marko
5th February 2011, 17:03
Znaci od sad tablice stoje u kabini i to je to. hehehe

bruyoni
5th February 2011, 21:35
dve reči: Pop nitne

Marko
6th February 2011, 17:37
ne smes da ostetis tablice, kad im bude istekao rok trajanja posle 7 god. Placas kaznu jel su ostecene, jel moras da ih vratis drzavi.

bruyoni
6th February 2011, 20:00
Kolika je kazna? Pa ni ove a ni predhodne nisam smeo da oštetim al eno nitne drže li drže a i ove nove kad ih dobijem će da popiju četiri rupe od 4mm. U principu bole njih ona stvar dal je oštećeno ili ne kad će sve jedno da ih pretope jer su već falične, zbog starog grba jelte.
A i nešto sumnjam da će nakon sedam godina bilo kome ko nema garažu tablica biti ne oštećena

MASER
6th April 2011, 22:56
Stvarno, neprocenjivo :p.

bruyoni
24th May 2011, 15:54
NS ...ĆV
Aj, moglo je i gore. Bar nije ona neka neprirodna kombinacija.
Odo da bušim rupe

rzeljko
25th May 2011, 00:19
Ne-se Sekiraš - Će Vidimo :D

bruyoni
25th May 2011, 07:18
Vidiš, dobra fora :)
Isprobao sam i naplatnu rampu na BG-ZG autoputu i onaj čitač ne čita kvake dok ima problema i sa nulama jer ih vidi kao U.

zmaj
25th May 2011, 09:52
Jeste, na autoputu uredno ne prepoznaju kvake. Za nulu nisam primetio.

nidza
25th May 2011, 23:15
Evo da potvrdim da je nulu oba puta pročitao kao U. :)

kira
26th May 2011, 15:37
A jel neko gurno novu saobracajnu u card reader? Sta ima zapisano na cipu? Cuo sam tu vode sve podatke koje se vide + broj motora, boja i slicno

nidza
26th May 2011, 19:06
Ima svashta na chipu, ali nisam siguran da li sve moze da se prochita. Potreban je neki MUPov softver, samo nisam siguran da li ce javno biti distribuiran kao za lichne.

bruyoni
26th May 2011, 21:06
potreban je softver koji se yove "Čelik" imam ga pa kad dođem kući ako treba postavim ga mada bi trebalo da je slobodno dostupan.

Od podataka ima sve što ti je na potvrdi, ništa manje ništa više, koju si dobio i sa kojom preuzimaš saobraćajnu

nidza
27th May 2011, 00:56
Čelik je isti softver i za lične karte.

Edit: proradila naša slovca. :) lepo.

radejet
27th May 2011, 01:08
Moram da iznesem ovde moj problem, vec prevrsava svaku meru !
Naime platio sam registraciju pre dve nedelje za motor, a tableca nemaju ni dan danas !
Sta da radim, da sednem na motor bez papira i tablice i kad me zaustavi pandur i pita gde mi je tablica da mu kazem da se obrati kolegama u Supu !!!!

Misha
27th May 2011, 01:41
Aha, znaci CitacElektronskeLicneKarte cita i podatke sa saobracajne, bas cu da vidim kad dodjem na posao!

Heinz
27th May 2011, 08:32
Edit: proradila naša slovca. :) lepo.

Jesi siguran da su proradila? :)

zmaj
27th May 2011, 10:26
Moram da iznesem ovde moj problem, vec prevrsava svaku meru !
Naime platio sam registraciju pre dve nedelje za motor, a tableca nemaju ni dan danas !
Sta da radim, da sednem na motor bez papira i tablice i kad me zaustavi pandur i pita gde mi je tablica da mu kazem da se obrati kolegama u Supu !!!!

Ja sam skuter vozio sigurno dve nedelje bez tablica. Mislim da su panduri digli ruke od motocikala bez tablica - bar ove sezone. Kapiram da ne bi trebalo da bude problema.

Mada...Situacija u NS možda nije ista? Ja i onako kad god dođem tamo, popijem neku mandatnu kaznu :)

radejet
27th May 2011, 11:12
Onda dobro znas o cemu pricam :(

Heinz
7th June 2011, 20:14

radejet
7th June 2011, 23:41
Dobio sam tablice !!!! Sad cekam saobracajnu, znaci jos nista od izlaska iz zemlje :(

bruyoni
10th June 2011, 13:59
Juče nakon osam sati dobih saobraćajnu. I mogu da kažem da ČELIK ne čita saobraćajne

rzeljko
28th June 2011, 09:13
Kako je došla sezona, svakog dana gledam sve više srb tablica i mogu vam reći da nijesam baš oduševljen izgledom a definitivno mi je kombinacija slova, u najmanju ruku, smiješna, i "engleska" i "srpska" pa na jednom sam vidio NS -(neki broj) - ĆX! Ej ĆX. Što nijesu samo stavili ili jedna ili druga?

nidza
28th June 2011, 11:12
Vrh je shto sa 3 broja i 2 slova maltene nishta nisu dobili u odnosu na 6 brojeva. Realno, sem BG tabli, drugde nije ni postojao problem. Nisu morali ni da menjaju, mogli su samo na BG da zamene neke brojeve slovima i to je sve. Mogli su samo jedno slovo da dodaju.

Nije poenta u tablicama ovde, nego samo u otimanju para. Izmishljaju nachine kako da prespu iz shuplje u prazno da kupe sebi josh malo vremena dok neko drugi ne dodje na vlast da dobije ovaj vruc krompir.

Heinz
28th June 2011, 11:54
Sudeći po taxistima, može da bude i 4 broja i 2 slova.

zmaj
28th June 2011, 12:29
Mislim da su ljudi zaduženi za tablice imali samo jedan cilj - uzimanje para od policije, a policija dalje od naroda. Zato su se, naprasno pojavila domaća i engleska slova kako bi nabili nešto malo više kombinacija za dva slova i tako prebacili 1 milion teorijskih registracija koje su imale prethodne tablice.

Onda im je iznuđen potez sa taksistima koji realno nemaju isti font za brojke, već je malo sužen da bi stala četiri broja. Da ne pominjem da TX table imaju 0001 i 001 najnormalnije, što je sigurna potvrda da nisu razmišljali o četiri cifre uopšte.

Ne bih rekao da ljudi zaduženi za tablice nemaju mozga, već ih zapravo cela stvar nije uopšte zanimala. Bilo je bitno da se pokupe pare na brzaka, pošto su to sve političke pozicije za ljude od poverenja.

Svaka diskusija na ovu temu realno nema nikakvog smisla, zato što ljudi koji treba da odgovaraju za ovu glupost neće nikada biti prozvani zbog ovoga, a kamoli da se očekuje otkaz i krivična odgovornost. Nigde nisam video u medijima da je neko naveo ime čoveka koji je na kraju stavio paraf na ovaj sistem generisanja tablica. I ja bih voleo da znam, čisto da znam kod koga su pare završile.

navic
28th June 2011, 20:07
ĆX ili ĆY je najgora kombinacija po meni...mozda je samo WC gora, heh.

Ji 4Tze
28th June 2011, 20:35
Meni su sad stare sablasno smešne - al dobro, ja volim šareno pa možda zato

Heinz
28th June 2011, 21:07
Ma jesu smešne, tu beše i zastava od SRJ valjda... Mene nervira što ništa ljudski ne može da se uradi, samo fušeraj prolazi.

bruyoni
4th July 2011, 21:22
Odraću ih ko zečeve! Počela da se skida crna farba, ili šta je već, sa zadnjih slova na tablici! Izgleda kao da se neko naslonio ali nema fizičke deformacije lima već se samo ono crno skinuto sa ĆV kao da je keko razređivačem zamazao.
One smešne tablice, po Heinzu i Jiu, su mlaćene pet godina prednju sam na zid naslanjao, neko je kukom nasadio ali NIGDE se boja nije skinula!
Idem da nalepim crnu izolir traku... za prvu pomoć dok ne smislim šta da radim.

Ji 4Tze
6th July 2011, 00:25
Sad se farba pravi od enviroment friendly materijala pa se lako skida češanjem... :D

cdragan
29th August 2011, 12:47
MUP objavio na svom sajtu Elektronski čitač saobraćajne dozvole.

Skinuo sa MUP-ovog sajta, instalirao, gurnuo saobraćajnu u čitač i sve proradilo iz prve.

E sad sledi interesantan deo, na formi u nazivima polja postoje naša slova ali svi podaci koji su uneti u čip su _uneti bez naših slova_, tj. bez kuka i kvaka.

Tako da doslovno piše recimo:

Dokument izdao: PS VRACAR, MINISTARSTVO UNUTRASNJIH POSLOVA REPUBLIKE SRBIJE
Vlasnik: CITAKOVIC

i tako dalje...

Ajde de, bruka je i za te podatke što nisu uneli sa našim slovima, ali glavna zezancija je što je moja tablica BG153ĆK a elektronski čitač to čita kao BG153-CK i tako se i štampa.

Kakve tu sad peripertije mogu da nastanu, ne smem ni da zamislim ;)
Neki ozbiljni novinar bi od ovog mogao da napravi još jednu od bezbroj priča o gluposti u našoj administraciji...

P.S.
Ako odštampate izveštaj, videćete zanimljivu stvar da recimo imate:

Broj sedišta za sedenje: 5
Broj sedišta za stajanje: 0

(sad kakva su to sedišta za stajanje ne bih znao, ali pretpostavljam da se neko zaigrao sa copy/paste ;)

Misha
29th August 2011, 15:39
A jel ima broja motora na cipu?

cdragan
29th August 2011, 17:42
Ima i broj motora na čipu kao i godina proizvodnje (za koju se pričalo da je neće biti...)

MARKO_012
2nd September 2011, 01:24
Bez obzira da li ste za ćirilicu ili ne, zanimljiv članak. Čuveno objašnjenje da ,,tako mora zbog EU".:wallbash2:

bruyoni
2nd September 2011, 03:29
E jebeš me ako je taj Željko Filipović razmislio pet minuta pre nego što je sve ono napisao!

nidza
2nd September 2011, 14:15
I tablice moraju zbog EU -> kakva laž, pa stari automobili imaju tamo i dalje stare tablice.

Izgleda da stvarno ne smeju naša slova zbog nekog standarda, tj. to je zvanično. Ja lično u to ne verujem. Mogu da se kladim da će Švabe u svojim novim dozvolama da imaju njihova specifična slova ukoliko ih imaju na tablicama.

Ispali smo magarci. Rusi, na primer, imaju na svojim tablicama brojeve za oznake gradova i regiona, i kombinaciju slova i brojeva za jedinstvenu identifikaciju automobila iz tog regiona. Od slova su prisutna samo slova koja su IDENTIČNA na ćirilici i latinici, tj. može se videti H, X, Y, O, A, itd... Važno da se mi glupiramo sa Č, Ć, Š, a jedna Moskva i Sankt Peterburg zajedno imaju kola za 50 Srbija, pa im nisu neophodni specifični karakteri.

Takođe ne mogu da verujem da nisu mogli BG region da segmentiraju, jer svi ostali regioni su smešno mali i toliki broj kombinacija nikad neće biti potreban. Mogli su za BG da naprave tri slova, ko što Rusi za Peterburg recimo imaju 78, 98 i 178. Kad zafali samo dodaš novi broj i u čemu je problem?

Soko
2nd September 2011, 17:32
Ali tako bi nestalo miliona za pranje. Cemu onda sve one kombinacije godinama gradjene.

Cccc, i onda mi Vip kaze da sam revoltiran. Pa ne treba da budemo revoltirani, treba motku u ruke pa lopove po celu.

Neki dan mi bio ujak, vozi 124-ku '91, regularno registrovana sve ove godine i sa starim svapskim tablicama. Ako mi nesto smeta vise od same kradje to je sto nas smatraju budalama.

Heinz
2nd September 2011, 17:39
Tablice je trebalo promeniti jer se država odavno raspala. Zašto su uvedene ovakve, pa verovatno zbog lova u mutnom.

nidza
3rd September 2011, 16:24
Kakve veze ima raspad drzave sa tablicama? Pola drzavljana zivi na goloj ivici egzistencije i sad su tablice najbitnije da se zamene. Okej i da se zamene, ali na ovaj nacin, sve i odjednom - apsolutno je pogresno.

bruyoni
3rd September 2011, 16:49
Nije od jednom menjalo se godinu dana i to je razumno. Problem je nastao zbog kljakave realizacije. Vi u BG ste srećni po tom pitanju jer verovatno pojma nemate da u NS ljudi ispred supa čekaju od 3 ujutru red da bi dobili broj pa onda čekaju sa tim brojem da ih prime. Agencije su to uspele da zaobiđu uz ovlašćenje ali i oni imaju problem jer su im ograničili koliko registracija mogu da "proguraju" plus i naplate. Za saobraćajnu se mora lično čekati i to se čeka 5-6 sati. Isto je i za LK i za pasoš pa se zato dosta ljudi odlučuje za fiktivno preseljenje topa u Beočin ili Temerin da bi tam odradili dokumente za dva sata.
Tako da ako mi se neko od vas Beograđan još jednom bude žalio što mora da ode u SUP i sačeka dva sata dobiće karton! :D

Heinz
3rd September 2011, 18:42
Evo ja nisam čekao više od 2x5 minuta, a nemam nikakvu vezu. I neću da se žalim :)

VIP
19th September 2011, 13:27
Jedan detalj u vezi tablica, kako ste se snasli za ramove? Ocekivao sam da cu dobiti okvire od agencije, ali to se nije desilo. Od trivijalne stvari, dosao sam do problema.

Uzeo sam privremeno za 200 dindzi one, ali oni su bas krs, moze ispadne tablica dok trepnes. Na buvljaku i u prodavnicama imaju i oni neki kobajagi karbonski, seljacki, to mi se ne stavlja. Dodjem do krstenih tek za 1000 dinzi koliko traze u gangland za plastificirane metalne.

Vidim da ljudi cak zakucavaju tablice, ali to je navodno zabranjeno na novim zbog zastite. Svidja mi se ona opcija sa dvostranom trakom, ali se ne bih upustao u to.

navic
19th September 2011, 13:44
Dobih od osiguranja "AMS OSIGURANJE-POMOC NA PUTU" ali ih nisam stavio jer su mi stari okviri bili preveliki za dosadasnje table, a sada su knap, pa nisam hteo da menjam.

Pre neki dan u jednoj perionici videh da covek zakucava pop nitnama na belu povrsinu gore...na pitanje da je to zabranjeno, on rece da moze, nego ne sme preko loga samo...inace, covek ima kamione pa se kao razume u zakon...

bruyoni
19th September 2011, 14:49
Jedan detalj u vezi tablica, kako ste se snasli za ramove? Ocekivao sam da cu dobiti okvire od agencije, ali to se nije desilo. Od trivijalne stvari, dosao sam do problema.

Uzeo sam privremeno za 200 dindzi one, ali oni su bas krs, moze ispadne tablica dok trepnes. Na buvljaku i u prodavnicama imaju i oni neki kobajagi karbonski, seljacki, to mi se ne stavlja. Dodjem do krstenih tek za 1000 dinzi koliko traze u gangland za plastificirane metalne.

Vidim da ljudi cak zakucavaju tablice, ali to je navodno zabranjeno na novim zbog zastite. Svidja mi se ona opcija sa dvostranom trakom, ali se ne bih upustao u to.

Pop-nitne. Četiri rupe u tablici i gotova stvar. Francuzi ih tako stavljaju, Nemci, Holanđani, Englezi... samo naši kreteni oće da ti ih mogu lako izvaditi a tablica ti dođe ko LK vozila, to ko da držiš ličnu kartu ispred kuće. Još si ti rizična grupa jer šta snimi te neko sa Saxom i malo divlja po gradu sa tvojim tablama.

VIP
19th September 2011, 15:08
Ma to mi je tek komplikacija. koga da nadjem da mi udari pop nitne, a ne mogu ni obicne okvire da nadjem? :) Glomazne su table ove nove, pa jos sa ovim okvirima deluje ruzno.

bruyoni
19th September 2011, 15:10
Pa evo ja cu ti, u nedelju sam u BG, ponesem bušilicu imam klešta za pop-nite i odradimo do tad se vozaj na biciklu ili ih zatakni na instrument tablu, vidim vozaju se po BG na taj način samo tako

VIP
19th September 2011, 21:04
Malo adekvatnija tema za ramove. Elem, pitanja koja mi se namecu :)

Jesi li ti tako pricvrstio table?
Pravim nove rupe, a gepek mi je vec ko svajcarski sir? Ima 5 rupa najmanje.
Kako se te nitne skidaju posle?

Od tvojih odgovora zavisi da li cu te lepo zamoliti da poneses taj alat :)

bruyoni
19th September 2011, 22:36
Da, meni su sve tablice bile nitnovane. Vidimo gde se nalaze stare pa ako može prenesemo ih na tablicu pa istu izbušimo na odgovarajućim mestima da ne moramo da bušimo branik, garant ima rupe za francuski sitem ali oni ih nitnuju po sredini sa dve nitne, slikaj pa mi pošalji da vidim na šta liči.

Nitne se skidaju razbušivanjem tj uzmeš burgiju 5 ili 6 i ako je oštra samo blago zavrtiš da se skine obod koji je drži i samo ispadne na drugu stranu.

bravosx1616
19th September 2011, 22:39
@VIP, dvostranu traku ni slucajno, ja sam je koristio za lepljenje pvc komarnika, koji nemaju ni 1kg, uzeo sam Henkel-ovu dvostranu traku, namotaj ima 5m cini mi se i nosivost je oko 15kg po njima, mozda i izdrazi ona 15kg, ali samo ako nije izlozena suncu, kako su tablice izlozene suncu, posle mesec, dva se raspekmezi i odlepi. Sto se tice okvira, ja sam uzeo neki obican sa donjom lajsnom, okvire zasrafio sa 2 srafa, uvukao tablicu i zakopcao donju lajsnu, drzi extra, jeste da tako neko moze da je skine ako hoce, ali sama nece otpasti sigurno. A sto se tice pop nitni, pa svaka radionica, limarska, bravarska, mehanicarska bi trebalo da ima pop cangle, ili ti kljesta za pop nitne, one nisu uopste skupe, max 500din pa i nije neki trosak za radionicu, pa probaj kod njih, ili cekaj bruyu da dodje, samo ne znam da ti posle 7god ne kenjaju sto su izbusene, pa da jos naplate kaznu, jer su nesto tako najavljivali.

VIP
23rd September 2011, 11:33
Kao sto sam i predvidjao, ostao sam bez tablice u rekordnom roku. One su jadne prezivele 2 godine bez ogrebotine, ove ni 10 dana.

Jutros mi neki pogubljeni lik u kombiju nabio kuku i totalno razvalio tablicu. Video nekoga i fino krenuo u rikverc u Omladinskih Brigada.

Prvo je na odvajanju levo gde sam hteo da napravim polukruzno naglo zakocio i nije mi dozvolio da odrzim odstojanje. Zatim je krenuo nazad i nabio mi kuku izmedju resetki branika koje su srecom siroke. Tablica je prakticno sprecila kuku da udje u hladnjak.

Tako da Bruyo, hvala na ponudi, ali nemam vise sta da "popnitnujem". Cak iako mi zamene tablu, moracu da cekam u redu tri sata.

bruyoni
23rd September 2011, 11:42
Daj slikaj tu tablu da vidimo jel se može ispraviti. Ako nije skinuta folija i vide se oznake ispravi i vozi... šta ima da im daješ pare za nove table

VIP
23rd September 2011, 11:59
Daj slikaj tu tablu da vidimo jel se može ispraviti. Ako nije skinuta folija i vide se oznake ispravi i vozi... šta ima da im daješ pare za nove table

Necu ja da dajem pare, dace onaj ko ih je iskrivio. Slikacu danas. Smorio sam se, treba da vozim krpez 7 godina na autu.

Sad gledam, ovi ne poznaju zamenu tablice, oni poznaju samo zamenu tablica, saobracajne i nalepnice, dakle sve Jovo nanovo.

Nasao sam i ovu varijantu, moram proverim>

REPUBLICKA ADMINISTRATIVNA TAKSA ziro racun 840-742221843-57

1.Izdavanje i produzenje SD 1.400 din

2.Odjava vozila 650.00 din

3.Izdavanje duplikata i zamena SD,izdavanje potvrde o privremenoj registaciji 1.950 din

4.Izdavanje uverenja o vlasnistvu vozila,poreklo motora i sasije 420.00 din

5.Zalba 320.00 din

6.Opomena 180.00 din

7.Izdavanje naloga za ukucavanje broja broja motora i sasije i uputa za ispitivanje vozila 1.510 din

8.Izdavanje trece tablice,proba tablice i L tablice 740.00 din

9.Zamena ostecenih tablica 2.140 din

10.Zahtev za zamenu tablica kada se vrsi produzenje 2.520 din

Perce
19th January 2012, 18:21
Op op. Po ko zna koji put, narod ispasta zbog gluposti drzave

bruyoni
23rd May 2012, 12:40
Povratak nalepnice!
Kao zombi, vraćaju se nakon godinu dana na da vas uhode jer se nakon godinu dana i po dobijanju nove stara mora skinuti. Kolko sam video ljudi se muče fenom ili polako skalpelom ja sam probao fenom i dosta sam dugo grejao ali su nalepnice dobro napravljene pa vam fen neće mnogo pomoći da istu odlepite bez dodatnog rada. Najlakši način je da je malo načnete skalpelom i silom odlepite (pazite ima dve nalepnice, manja je ispod veće) od veće nalepnice ostaju oni tragovi koji služe da ne možete odlepiti zalepljenu nalepnicu a da se to ne primeti. Kod njih nema laganog ubeđivanja već se startuje đonom tačnije nitro razređivačem ako je na kolima ili blagim klizećim sa medicinskim benzinom ako ste nalepili negde na motor (medicinski benzin ne oštećuje PVC materijale i farbu) ali sa njim ide malo sporije.

E onda dolazi "Pera kojot super genije" momenat. Lepljenje nalepnice ali sa kvakom koja će posebno da koristi vlasnicima motocikala. Registracionu nalepnicu lepite NE na staklo već na foliju za zaštitu onih milujućih ekrana na mobilnim telefonima i padovima. Nalepite je na stranu koju, kad bi nalepili na ekran uređaja, dodiruje prst ili olovkica a onda nalepite foliju sa nalepnicom na šoferku ili vizir! Ja sam uzeo zaštitu za ekran za pad (kaže HTC flyer) da imam viška materijala jer sam hteo da isporabam kako se drži za staklo u kolima a i pored toga mi je ostalo da komotno odradim dve nalepnice. E da, kad nalepite registracionu nalepnicu na zaštitnu obsecite sklapelom zaštitu da je veća recimo 2-3 mm na svaku stranu čisto da nije baš mnogo upadljivo ali i ovako se maltene ništa neobično ne primećuje.

Prednost je u tome što je nalepnica u potpunosti uklonjiva i što se lako može skinuti ako dođe do oštećenja vizira, recimo pri padu, ili ako jednostavno hoćete da zamenite vizir. Kod kola je prednost jer ako dođe do pucanja šoferke i menjanja iste foliju sa nalepnicom jednostavno skinete i nalepite na novu šoferku. Efektivno smanjujete izdatak jer je za izdavanje nove nalepnice potrebno plaćati RAT-ove i nalepnicu i što je najgore gubiti vreme po šalterima.

Ako me se sete na dan bezbednosti sete se. Ako se ne sete, nikom ništa...

Heinz
23rd May 2012, 14:08
Registracionu nalepnicu lepite NE na staklo već na foliju za zaštitu onih milujućih ekrana na mobilnim telefonima i padovima.

U Cro se to kaže dodirnik :)
Inače, odlična ideja, nikad se ne bih setio.

Ji 4Tze
23rd May 2012, 14:50
Napravi operaciju Pajper od skidanja nalepnice..
Skine se fizički, ostatak deterdžentom a to može i tako što se stavi papirna maramica na prskalice šoferke i prsne dva-tri puta :)

Soko
23rd May 2012, 15:35
Ja ne skidam, samo lepim jednu do druge.
Nazalost, glup sam da sam smislim nacin za skidanje a na nalepnici nema takvog uputstva. Ima samo za lepljenje. Ako je MUP raspolozen da plati i organizuje obuku za skidanje nalepnice ja cu se prijaviti. :D Kad mogu oni da izvode i izmisljaju kojekakve budalastine radi otimanja para, mogu i ja da budem glup i nevest.
Nisu oni Ameri naivni.

bruyoni
23rd May 2012, 15:46
Napravi operaciju Pajper od skidanja nalepnice..
Skine se fizički, ostatak deterdžentom a to može i tako što se stavi papirna maramica na prskalice šoferke i prsne dva-tri puta :)

To sam vinjete tako skidao ali ova registarska čisto sumanjm da može sapunicom da se skine onaj ostatak lepka. Nitro mi je sigurniji, skida sve u dva zamaha. Samo stavite neku krpu ili novinu na tablu da slučajno ne kapne na nju pa da se pojave fleke.
Malo su glupavo napravili nalepnicu da ostaje deo farbe na podlozi mogli su samo da naprave neke zareze ili perforaciju po kojima bi se ista kidala u slučaju pokušaja skidanja.

Heinz
23rd May 2012, 19:21
Ja sam to skinuo medicinskim benzinom. Samo mu je malo jača cena, pa ga možda zato ljudi ne koriste.

Inače, MUP ima na sajtu uputstvo za skidanje nalepnice. [Only registered and activated users can see links] ce.pdf

Misha
24th May 2012, 00:49
Pojavile su se u prodaji i alatke za skidanje raznih nalepnica sa stakala. Lice na strugac za led samo imaju napred veoma ostar metalni deo, kao neki noz otprilike. Odlicno i brzo skida sve vinjete i ragistracione nalepnice, a nisam primetio da je ogrebala staklo nekad. To je naravno najbrza metoda.

bruyoni
24th May 2012, 01:08
Verovatno običan strugač za boju koji u farbari košta 60 din a oni ga cepnu bar 200.
Za ogrebotine se ne treba brinuti jer je staklo tvrđe od tih slabijih alatnih čelika.

Najbrže i najurednije je ono ko što sam ja, samo načneš skalpelom i odlepiš jednu pa drugu nalepnicu i onda nitro razređivačem na vati prebrišeš ono što je ostalo. Ja sam još dodatno oprao sredstvom za staklo jer sam lepio onu foliju pa da bude bez muzgi.

rzeljko
24th May 2012, 09:39
Može i acetonom a kao strugalicu možete korisiti strugalicu za čišćenje ravnih ploča kod šporeta.

bruyoni
7th November 2012, 21:10
Povratak nalepnice!
Kao zombi, vraćaju se nakon godinu dana na da vas uhode jer se nakon godinu dana i po dobijanju nove stara mora skinuti. Kolko sam video ljudi se muče fenom ili polako skalpelom ja sam probao fenom i dosta sam dugo grejao ali su nalepnice dobro napravljene pa vam fen neće mnogo pomoći da istu odlepite bez dodatnog rada. Najlakši način je da je malo načnete skalpelom i silom odlepite (pazite ima dve nalepnice, manja je ispod veće) od veće nalepnice ostaju oni tragovi koji služe da ne možete odlepiti zalepljenu nalepnicu a da se to ne primeti. Kod njih nema laganog ubeđivanja već se startuje đonom tačnije nitro razređivačem ako je na kolima ili blagim klizećim sa medicinskim benzinom ako ste nalepili negde na motor (medicinski benzin ne oštećuje PVC materijale i farbu) ali sa njim ide malo sporije.

E onda dolazi "Pera kojot super genije" momenat. Lepljenje nalepnice ali sa kvakom koja će posebno da koristi vlasnicima motocikala. Registracionu nalepnicu lepite NE na staklo već na foliju za zaštitu onih milujućih ekrana na mobilnim telefonima i padovima. Nalepite je na stranu koju, kad bi nalepili na ekran uređaja, dodiruje prst ili olovkica a onda nalepite foliju sa nalepnicom na šoferku ili vizir! Ja sam uzeo zaštitu za ekran za pad (kaže HTC flyer) da imam viška materijala jer sam hteo da isporabam kako se drži za staklo u kolima a i pored toga mi je ostalo da komotno odradim dve nalepnice. E da, kad nalepite registracionu nalepnicu na zaštitnu obsecite sklapelom zaštitu da je veća recimo 2-3 mm na svaku stranu čisto da nije baš mnogo upadljivo ali i ovako se maltene ništa neobično ne primećuje.

Prednost je u tome što je nalepnica u potpunosti uklonjiva i što se lako može skinuti ako dođe do oštećenja vizira, recimo pri padu, ili ako jednostavno hoćete da zamenite vizir. Kod kola je prednost jer ako dođe do pucanja šoferke i menjanja iste foliju sa nalepnicom jednostavno skinete i nalepite na novu šoferku. Efektivno smanjujete izdatak jer je za izdavanje nove nalepnice potrebno plaćati RAT-ove i nalepnicu i što je najgore gubiti vreme po šalterima.

Ako me se sete na dan bezbednosti sete se. Ako se ne sete, nikom ništa...

Odradih ovo i kod caleta na vozilu. Ovaj put sam bas lepo i skratio foliju, zarubio coskove, nista se ne primeti! Za svaki slucaj sam je stavio da bude i delom na onom uvek musavom delu soferke gde brisac ne hvata.

Quote je tu da podseti ljude da i oni urade ako hoce.

sent from my 中兴滑板

Davor27
9th November 2012, 11:41
Cudno mi je to kod vas skidanje nalepnica, kod nas to ne treba.