Početna arrow Tekstovi arrow Auto-Moto Izveštaji arrow Fabrika Automobila Crvena Zastava Kragujevac
Fabrika Automobila Crvena Zastava Kragujevac Ispis
Autor: Dejan Ivanović   
Poslednja promena ( Saturday, 19 November 2005 )
Sadržaj
Fabrika Automobila Crvena Zastava Kragujevac
Proizvodni program
Rekordi fabrike
Raspad SFRJ

PROIZVODNI PROGRAM

Zastava 750 - Fica

1960. godine Zastava je počela sa proizvodnjom ovog modela po licenci Fiat 600, i proizvodnja je trajala do 1985. godine. Prvo je proizveden 600D, sa motorom od 633ccm, to je bila protivna serija Fiata u Jugoslaviji! Od 1962. godine počinje proizvodnja Zastava 750, vozila vrlo sličnom Fiat 600D. U tom trenutku produktivnost i tehnološki razvoj u fabrici Zastava identičan je Fiatovim fabrikama. Razlike nastaju 1970. godine, kada Fiat prestaje sa proizvodnjom ovog modela. Popularni "fića" koji je odigrao presudnu ulogu u razvoju jugoslovenske automobilske industrije, 4. aprila 2000. godine, u anketi dnevnih listova "Privatni pregled" iz Beograda i "Dnevnik" iz Novog Sada, proglašen je za auto milenijuma u SR Jugoslaviji. Do 1985. godine kada je prestala proizvodnja ovog modela proizvedeno je ukupno 923.487 "fića".

Vise o Ficama na ovom linku



Zastava 1300/1500 – “Tristac”

Društvo mu je pravila Zastava 1300 popularno nazvan “Tristać” koja se proizvodila od 1961. godine. I ovaj model je bio zasnovan na italijanskoj tehnologiji i dizajnu Fiatovog modela FIAT 1300. Kod nas se zadržao u proizvodnji sve do 20.decembra 1979. godine, do kada je proizvedeno je 201.160 "tristaća". Ovaj model automobila se proizvodio u dve varijante sa motorom od 1300 i 1500 ccm.

Zastava 128 – “Osmica”

Zastava 128 je kopija Fiata 128, slavnog model u Fiatovoj istoriji koji je 1970 dobio evropsku titulu automobila godine. Zastava 128 se izradjivala u verziji sa četvoro vrata i sa motorima od 11 i 1.3 litre od 55 i 65 KS. Serijska proizvodnja "Zastave (Skale) 128" počela je 16. maja 1971. godine. Do sada je proizvedeno više od 230.000 ovih vozila. Najveći broj izvezenih modela (preko 88.000) je završio u Kairu, pa se za Egipat može reći da je zemlja sa najvećim projem "Osmica" na svetu.

Zastava 101 – “Kec”

Proizvodnja prvog sopstvenog vozila srednje klase, "zastave 101", počela je 15. oktobra 1971. godine. Model 101 je varijanta na modelu 128 sa praktičnijim petim vratima. Do sada je proizvedeno više od milion ovih modela, automobil je preživeo mnogobrojne sitne izmene (promenjena maska, prednji farovi, branici, instrument tabla, i naziv vozila koji je sada Skala). Milioniti primerak Zastave 101 proizveden je 1991. godine, a rekordna godišnja proizvodnja bila je 1979. godine, kada je sa montažnih traka sišlo 88.918 "stojadina". Ovaj model je takodje nasto na osnovu Fiatovog modela, reč je o Fiatu128, od kojeg je preuzeo mehaniku i ceo prednji izgled, jedina razlika je zadnji kraj koji je dobio peta hath-back vrata. Ovaj model se mogao naći u dve karoserijske verzije sa troje i petoro vrata i motorima od 1.1 i 1.3 litre. Danas se Skala proizvodi samo u verziji sa petoro vrata.

Niskom cenom Z-101, Z-128 su za kratko vreme su preplavile domaće puteve, jer istočnonemački Wartburzi i Trabanti i čehoslovačke Škode, iako su bili dobrodošli jer dolaze iz prijateljskih zemalja, nisu imali značajniji uspeh kod nas jer je u to vreme naša autoindustrija za njih bila pojam kvaliteta.

Milioniti automobil marke "zastava" proizveden je 15. decembra 1975. godine.

Yugo 45 / Yugo Koral

Proizvodni kapaciteti su 1980. godine prošireni na 200.000 automobila godišnje. Te godine otpočela je serijska proizvodnja modela "jugo koral".
Prvi automobil razvijen samostalno u Fabrici automobila, "jugo 45" izrađen je ručno, 2. oktobra 1980. godine. Za automobil godine u zemlji "jugo" je proglašen 1981. godine. Jugo se proizvodi u dve karoserijske verzije: standardna i kabriolet verzija.

Od početka proizvodnje sa traka je sišlo preko 750.000 vozila. Želja je bila napraviti pravi mali gradski automobil, jevtin, jednostavan za održavanje i lak za parkiranje. I posle 25 godine na domaćem tržištu je bez konkurencije najjevtiniji automobil. I tu prestaju dobre osobine.
Moguće je izabrati jedan od tri domaća motora (903ccm, 1.100 i 1.300cm3 sa 45, 55 odnosno 65 KS) i jednim Pežoovim motorom od 1300 cm3
Kada je 1989. godine proizvedeno 118.237 "juga", bila je to rekordna godišnja proizvodnja ovog vozila.

Yugo Florida

Model "Florida" javnosti je prvi put prikazana 1987. godine, a prva "Florida" sa montažnih traka sišla je 2. oktobra 1988. godine.
FLORIDU je dizajnirao čuveni italijanski dizajner Giugiaro. U vreme kada je nastala, FLORIDA je po spoljašnjem izgledu, ali i po unutrašnjosti bila vrlo konkurentan i atraktivan automobil. FLORIDA se proizvodi sa 3 varijante motora ( 1.3i, 1.4 i 1.6). To je automobil sa prostranom unutrašnošću, velikim prtljažnikom i privlačnom spoljašnošću. Zadatak Floride da postane auto broj jedan u Jugoslaviji prekinuo je rat koji je zaustavio i razvoj modela (oružje je ipak bilo važnije).

Yugo – Uno

Po licenci Fiat Uno se proizvodni i u fabrici Crvena Zastava od 1988 godine. Rekord modela "uno" ubeležen je 14. juna 1989. godine, a do 1994. godine proizvedeno je 2.620 ovih automobila.

Zastava Kamioni

Fabrika kamiona se 1969. godine, odvojila od Fabrike automobila i potpisala ugovor o dugoročnoj poslovnoj saradnji sa firmom "Om" iz Breše. Tada počinje proizvodnja kamiona od 2,5 do četiri tone nosivosti. Danas posle višegodišnjeg partnerstva sa italijanskim Ivecom Zastava Kamiona proizvodi više sopstvenih modela lakih kamiona.



 
« Prethodna   Sledeća »
Nacionalna Klasa - Elektronski časopis o automobilima i motorima
Nacionalna Klasa je počela sa radom 27. marta 2004. godine.
Neovlašćeno korišćenje bilo kog dela sajta smatra se kršenjem autorskih prava i podložno je tužbi.
Sajt hostuju Xemico serveri.